Stavba načerno, nájem zadarmo

Firma opravila část domu bez stavebního povolení. V době stavby nemusela Praze 1 platit nájem

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Havlická redaktorka MF DNES

Radní Prahy 1 čelí kritice, že se nezachovali jako správní hospodáři, když odpustili nájemné firmě Morgenstern. Ta ve stejnojmenné ulici provozuje tržiště Dlouhá 14. Pražský zastupitel za piráty Adam Zábranský proto na radní podal trestní oznámení.

Důvodem, proč rada nájem ve výši 1,2 milionu odpustila, byla rekonstrukce objektu, během které firma přicházela o zisk. Opravy z roku 2013 však společnost provedla v rozporu se zákonem, protože na ně neměla patřičná stavební povolení. Firma měla údajně ohlásit jen udržovací práce, následně však zasáhla i do nosných konstrukcí a rozebrala výlohy domu. Z pohledu Zábranského i magistrátu tak jde o černou stavbu.

„V tomto případě neměla rada Prahy 1 nájemné odpouštět, protože do nepříznivé situace se nájemník dostal porušením zákona. Za porušení smlouvy měl být potrestán, ale radní ho naopak odměnili,“míní Zábranský, který se tržištěm v Dlouhé začal zabývat na podnět občana, jenž si nepřeje uvést své jméno. Redakce MF DNES je však zná. „Z místa, které bylo dřív sámoška otevřená od osmi do šesti, je teď nonstop,“říká tento muž s tím, že se firma do rekonstrukce pustila bez souhlasu ostatních spoluvlastníků. Podle jeho slov jde nyní obyvatelům do bytů zápach z kuchyní a rybárny v přízemí a ruší je neustálý hluk.

Radní Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD) se firmy zastává vysvětlením, že se nemohla dlouho dopídit souhlasu spoluvlastníků. „Podnikatel tedy provedl alespoň udržovací práce a během toho nemohl objekt využívat k tomu, k čemu mu ho městská část pronajala. Proto na dobu získávání souhlasů, kdy byl ve slepé uličce, městská část přerušila nájemní vztah,“vysvětluje Hodek, který je zároveň i radním hlavního města.

Černou stavbu pryč, řekl úřad

Magistrát už loni v listopadu nařídil stavebnímu odboru Prahy 1, aby zahájil řízení o odstranění nelegálních úprav a zrušil zmatečné dodatečné povolení. Podle spisu, který má MF DNES k dispozici, je totiž budova v pražské památkové rezervaci. „Rybárna tam však je odedávna,“upozorňuje Hodek s tím, že právě kvůli problémům se Společenstvím vlastníků jednotek (SVJ) rekonstrukce nedosáhla takového rozměru, jakého původně měla.

„I jinde se nám stává, když se z původních nájemníků stanou spoluvlastníci a my potřebujeme stoprocentní souhlas, že nám ho z různých důvodů nevydají,“uvedl Hodek.

Zábranskému také vadí fakt, že firma Praze posílá podle něj nepřiměřeně nízký nájem, zhruba dva miliony ročně. „Městská část by si podle mě měla zjistit, kolik může reálně vybírat nájemné,“říká zastupitel.

Tvrdí také, že Morgenstern prostor dál pronajímá za mnohem vyšší cenu. Zástupce společnosti se však redakci nepodařilo sehnat.

„Nájem odpouštíme běžně“

Oslovení radní považují Zábranského aktivitu za politickou hru a „dělání vln“. „Přijde mi to naprosto směšné. Odpouštění nájmu děláme v 95 procentech případů. Pokud podnikatel rekonstruuje a v prostoru se nepodniká, rada městské části většinou nájemné pozastavuje. My si za tím stojíme, a ať soud rozhodne. Beru to jako divadlo pana Zábranského,“říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (ODS) s tím, že ať už rekonstrukce byla černou stavbou, nebo ne, s rozhodováním rady to nesouvisí.

Zastupitel pirátů však také tvrdí, že výhodné podmínky podnik v Dlouhé získal proto, že jeho jednatel Alexey Budarin v minulosti pracoval jako Hodkův asistent. Hodek spolupráci s Budarinem nepopírá, proti Zábranského obvinění se však ohradil. „Naopak, jsem ještě přísnější, pokud se něco týká mojí rodiny nebo mých spolupracovníků. Za svou desetiletou politickou zkušenost jsem neměl potřebu takto lacině a hloupě někoho podporovat. Je přece úplně jasné, že to bude někde vidět,“říká s tím, že pro něj Budarin navíc nepracoval ve stejné době, kdy se rozhodovalo o odpuštění nájmu, ale až později.

Připomíná také, jak prostor vypadal před rekonstrukcí. „To je nebe a dudy. Dřív zavřená špeluňka po předchozím zkrachovalém podnikateli je dnes fungující provozovnou, která je v okolí velmi oblíbená,“podotýká Hodek.

Zábranský se svým trestním oznámením z března letošního roku neuspěl, na konci října se proto obrátil na státní zastupitelství. „Podle policie však výběrové řízení skončilo v souladu se zákonem a tím to policie uzavřela. Podal jsem proto ještě podnět na prošetření, protože alespoň u oné černé stavby je porušení zákona až moc očividné. Teď budu čekat, jak se k tomu postaví státní zástupce. Ale nejsem moc optimistický, že se něco změní,“popisuje Zábranský.

Foto: Petr Topič, MAFRA

Dlouhá 14 Zastupitel Pirátské strany Adam Zábranský míní, že rada Prahy 1 odpuštěním nájmu firmě porušila povinnost spravovat majetek města jako řádný hospodář.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.