Lze skolit Češky?

Tým francouzské tenisové legendy Mauresmové se hodlá vzbouřit proti vládkyním Fed Cupu

MF DNES - - SPORT - reportér MF DNES ve Štrasburku Karel Knap

Jen vzácně se Češi v prestižních sportovních soutěžích ocitají v roli, jakou si vybudovaly tenistky v tradičním Fed Cupu. Národní týmy obvykle na velké akce vyrážejí s pokorou a přáním zaskočit velmoci. Leda hokejisté na přelomu tisíciletí působili jako despotičtí panovníci ledové říše, sbírali tituly a odolávali nájezdníkům. Třikrát za sebou vyhráli mistrovství světa.

Svůj zlatý hattrick mohou o víkendu ve strohé hale Rhenus Sport na okraji Štrasburku završit neohrožené dívky kapitána Petra Pály.

„Je výsadou hrát finále doma, proti českým favoritkám,“pravila včera uctivě Amélie Mauresmová, šéfka domácího družstva. „Čeká nás obtížný úkol. Snad nás diváci podpoří. Hodí se jakákoliv pomoc.“

Nebyly to od někdejší světové jedničky zdvořilostní fráze. Obávané české titánky si stříbrnou trofej přivlastnily čtyřikrát v minulých pěti letech. Vyhrály patnáct z posledních šestnácti střetnutí. Letos vítězně vyvázly z bitev v Rumunsku i Švýcarsku. Jsou s obrovským náskokem první na žebříčku. Pro jejich současnou nadvládu se v dějinách Fed Cupu těžko hledají paralely. Třemi triumfy v řadě se naposled v letech 1993–95 směly chlubit Španělky.

Bylo by překvapením, ba zřejmě dokonce senzací, kdyby byly Karolína Plíšková, Petra Kvitová, Barbora Strýcová a Lucie Hradecká v ne zrovna vznešené budově přikrčené nedaleko od pozoruhodného sídla Evropského parlamentu poraženy.

Nejenže jsou Češky silné na papíře, ony zpravidla válí právě ve Fed Cupu. Amélie Mauresmová kapitánka Francie

„Nejenže jsou Češky silné na papíře, ony zpravidla válí právě ve Fed Cupu,“říká Mauresmová.

Dostanou-li se ranařky Plíšková a Kvitová do ráže, dokáže se jim bránit jen nemnoho sokyň. Na sklonku sezony si drží znamenitou formu.

Strýcové tluče v hrudníku srdce udatné bojovnice. Hradecká náleží mezi nejlepší deblistky na WTA Tour. Drží pohromadě, podporují se. Nechovají se jako hašteřivé rivalky. Využívají podpory stratéga Pály. Rády reprezentují.

Jednou protivnice rozdrtí s převahou, podruhé je přetlačí silou vůle. Srší sebedůvěrou. Vyhovuje jim bezvětří a stabilní osvětlení pod střechou. Sedí jim i vcelku rychlý povrch kurtu ve štrasburské aréně.

V loňském semifinále v Ostravě vyřadily Francouzky přes statečný odpor Garciaové, která si proti Lucii Šafářové vypracovala pět mečbolů, už po třech singlech.

I tentokrát se Francie hodlá opřít o Caroline Garciaovou a Kristinu Mladenovicovou, které tvoří vynikající pár do čtyřhry. Ve dvouhře ovšem do úplné špičky nepatří.

„Ale žebříček se skládá podle výsledků z uplynulých 52 týdnů, zatímco my potřebujeme zvládnout pouze dva dny,“hledá Mauresmová skulinky v impozantní české pevnosti. „Během jednoho víkendu se může přihodit leccos. Naše děvčata se dovedou vybičovat a porazit i ty nejzářivější hvězdy.“

Skutečně, Garciaová (23. na světě) loni v Madridu přemohla Plíškovou a v Cincinnati poté Kvitovou.

Mladenovicová si též připsala po jednom úspěchu proti českým bomberkám. A tak jsou Pála a jeho pobočníci ve střehu a pohotovosti. Bedlivě sledovali francouzské tréninky, vymýšlejí vhodnou taktiku.

„Naše holky zápasy určitě nepodcení,“tvrdí Pála. „Vidím v nich odhodlání. Chápou, že vítězství nepřijde samo.“

Plíšková i Kvitová jsou zvědavé, jak se Mladenovicová a Garciaová, novicky ve fedcupovém finále, vyrovnají s trémou. Znají jejich přednosti i slabiny.

„Proti favoritkám to Kristině jde. Je trošku exhibicionistka, takže ji vyhecují diváci,“odhadovala Plíšková před mačem s Mladenovicovou. „Bude riskovat, ale udělá taky nějaké chyby. Věřím, že mi nabídne nějaké šance. Měl by na ni stačit i můj solidní výkon.“

„Bude to zajímavé,“tipovala Kvitová vývoj své partie s Garciaovou. „Ona ze sebe ve Fed Cupu dostane víc než normálně. Nepříjemně podává. Musím se soustředit na začátky výměn a hnát ji.“

Francouzky si troufají, ale sebevědomé české útočnice jsou znovu připravené zatočit s vyzývatelkami.

Foto: Pavel Lebeda, Česká sportovní

Tenisový výkvět Při losování finále Fed Cupu ve Štrasburku si obhájkyně tenisové trofeje udělaly selfie: zleva Plíšková, Strýcová, Hradecká a Kvitová.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.