Oběti čistky: Dienstbier a Němeček

Sobotka nese Zemanovi jména nových ministrů

MF DNES - - FRONT PAGE - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Týden napjatých nervů ve vládě skončil. A tím, kdo premiérovi umožnil konečně „říznout“, je šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Až včera ho premiér Bohuslav Sobotka přesvědčil, aby vzal funkci ministra zdravotnictví. A mohl tak oznámit rozhodnutí, na které členové jeho kabinetu týden čekali: ve vládě skončí ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Sobotka byl pod velkým tlakem. Poté, co svým spolustraníkům v pátek rozeslal dopis, ve kterém je informoval o chystaných změnách ve vedení strany i ministerstev, začali spekulovat. Na koho to padne?

Prvním očekávaným odpadlíkem byl Dienstbier. Za ministra, který měl slabou pozici ve vládě i ČSSD, potřeboval Sobotka – jak velí zvyklosti z Legislativní rady vlády – najít politika s právnickým vzděláním. A ideálně takového, se kterým bude moci počítat pro některé z čelných míst kandidátek do příštích voleb.

O jednom takovém se v ČSSD mluvilo už nějaký čas – o Janu Chvojkovi. Místopředseda sociálnědemokratických poslanců a voliči dvakrát nahoru „vykroužkovaný“pětatřicetiletý

chrudimský právník proto musel celý týden odrážet předčasné gratulace. Ani teď ještě Chvojka ostatně nemá jasno, změny ve vládě bude muset schválit prezident Miloš Zeman, s nímž se Sobotka setká tuto neděli.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček byl včera stručný. „Do setkání s panem premiérem žádný komentář,“odvětil jen. Zatímco s Dienstbierovým odvoláním však Zeman podle hlasů z ČSSD otálet nebude, s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem problém mít může. Právě o něm totiž při posledním setkání se Sobotkou mluvil a dával najevo, že když už odvolávat Němečka, chtěl by k tomu vidět i ministra kultury Daniela Hermana. To Sobotka slíbit nedokázal, šéf lidovců Pavel Bělobrádek to vyloučil. Za Němečka navíc premiér nemohl sehnat náhradu.

Nabídka, která ho přesvědčila

Přebírat obtížný úřad necelý rok do voleb se nechtělo šéfovi plzeňské fakultní nemocnice Václavu Šimánkovi ani senátorovi Janu Žaloudíkovi. Sobotka však poté, co ve straně narůstala nervozita a jeden z ministrů v ohrožení – Dienstbier – se ve čtvrtek rozohnil a začal dávat najevo, že si nenechá líbit útoky od svých oponentů, kteří už zapíjeli jeho konec, potřeboval rychle jednat. A tak vsadil na Ludvíka, šéfa největší nemocnice v zemi.

Jedním z argumentů, který Ludvíka nakonec podle informací MF DNES přesvědčil, aby pozici vzal, byla nabídka, že ho Sobotka podpoří coby lídra pražské kandidátky ve sněmovních volbách.

Jedním ze Sobotkových cílů totiž bylo – kromě impulzu ve vládě – také zviditelnit tváře, kterými se chce do voleb obklopit. A v pražské ČSSD, kde proti sobě jde liberální křídlo v čele s Dienstbierem a konzervativnější skupina s europoslancem Miroslavem Pochem či zastupitelem Karlem Březinou, tak zvolil kompromis v podobě Ludvíka.

Marksová to ustála

Aby Sobotka uklidnil spolustraníky, rozhodl se nakonec také ustoupit od očekávaného odvolání ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. Ta, na rozdíl od Němečka, se svým předčasným odchodem smířená nebyla. „Ve čtvrtek byla na oslavě narozenin Marka Bendy, samozřejmě se jí tam někteří ptali, jak to s tím jejím koncem je. Byla hodně naštvaná, že se k ní Sobotka takto zachoval,“popisuje jeden z členů ODS.

Zlákat se však od premiéra do úřadu nenechal náměstek Marksové Petr Krčál ani šéf sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák. A to přesto, že ještě v polovině tohoto týdne někteří Sklenákovi kolegové z poslaneckého klubu říkali: nechce se mu do té změny, ale asi mu nic jiného nezbude.

Sobotka se nakonec rozhodl neriskovat a nerozhněvat si Marksovou podobně jako Dienstbiera. Ten sice v prohlášení uvedl, že premiérův krok respektuje, ale ještě pár hodin předtím se ozval, že Sobotka vyměnil jeho pozici za svoje vlastní hladké znovuzvolení na sjezdu.

„Mám věrohodné informace, že někteří pražští členové tlačili na mé odvolání a nabízeli jako protiplnění to, že pomohou s prosazením některých věcí, jako jsou volební řády, a také že proběhlo jednání s nějakými jihomoravskými sociálními demokraty, že by se třeba nemusel stavět protikandidát předsedovi na sjezdu,“prohlásil Dienstbier.

Sobotka jeho slova včera nekomentoval, z brífinku, na kterém oznamoval změny ve vládě, odešel s omluvou, že nebude odpovídat na žádné otázky.

„Sociální demokracie nemůže sedět s rukama v klíně, nemůže se tvářit, že se vůbec nic nestalo,“zdůvodnil premiér změny ve vládě během svého šestiminutového vystoupení. Od Ludvíka jakožto ekonoma prý čeká, že položí důraz na maximální efektivitu zdravotní péče a bude vystupovat proti privatizaci nemocnic. Chvojka má zase jako legislativec do voleb pomoci s rychlejším předkládáním zákonů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.