Na vrchol

Před pěti lety pošramotila šéfovi Motola pověst nahrávka, na níž mluvil o protekci v nemocnicích

MF DNES - - Z DOMOVA - Iva Bezděková reportérka MF DNES

Je to už takový zvyk – vybírat ministra zdravotnictví mezi šéfy fakultních nemocnic. Mají většinou bohaté manažerské zkušenosti a vedou „firmu“s miliardovými obraty. I tentokrát jeden šéf fakultní nemocnice končí a střídá ho ředitel jiné fakultky.

Třiapadesátiletý Miloslav Ludvík řídí největší českou nemocnici, FN Motol, už šestnáct let. Motolská nemocnice má obrat sedm miliard ročně, je zde přes 2 000 lůžek, z toho více než 500 dětských. Působí tu řada lékařských špiček z různých specializovaných oborů. Věhlasné je především dětské kardiocentrum, které je jedinečné v celé střední Evropě.

Ve velké politice se naopak Ludvík zatím stále otrkává. Členem ČSSD je sice od roku 1990 a v roce 2002 se pak stal pražským zastupitelem, ale víc slyšet o něm začalo být až před dvěma lety. Tehdy se stal lídrem kandidátky ČSSD pro komunální volby a nyní je šéfem pražské ČSSD.

Kauza kulichů

Před pěti lety se ředitel Motola dostal do nepříjemné situace, když musel vysvětlovat uniklé video, na kterém popisuje přijímání VIP pacientů za výhody. Řeč přišla i na systém výběrových řízení.

„Občas sice soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak, že je pět firem, které mohou dodat materiál. Tak se řekne, firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje a firma E se zúčastní. Příště se to prohodí,“naznačil, jak mohou výběrová řízení probíhat.

Ludvík na videu také zmínil, že motolská nemocnice dostala v minulosti na investice 4,5 miliardy korun. „To je jen výsledek hodně tvrdého lobbingu ve vyšších patrech tohoto státu,“popisoval klíč k úspěchu. Ludvík označil video za sestřihané a zdůraznil, že Motol postupuje vždy v souladu se zákonem.

Ludvík dokázal za dobu svého působení zvednout nemocnici z červených čísel do čísel vyrovnaných. Podle kritiků se dobré příjmy nemocnice začaly vyvíjet především od dob, kdy v roce 2013 působil na ministerstvu další člen vedení Fakultní nemocnice Motol – náměstek Martin Holcát. Ministr má totiž pravomoc rozhodovat o takzvané úhradové vyhlášce, která určuje, kolik do kterého zdravotnického zařízení půjde peněz. Některé nemocnice poukazovaly na to, že za doby ministrování náměstka Holcáta vyzískal z této vyhlášky nejvíce peněz právě Motol. Teď chybí Ludvíkovi, aby se stal devatenáctým ministrem zdravotnictví v historii ČR, jediné – podpis prezidenta Miloše Zemana.

Ludvík dokázal za dobu svého působení vytáhnout Motol z červených čísel.

Foto: Petr Topič, MAFRA

Ještě výš V Motole se Miloslav Ludvík dostal až na samý vrchol. Teď míří výš.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.