Atlantické manželství chladne

Po zvolení republikánského kandidáta chce Německo urychlit přípravy na evropskou armádu

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Bude trvat ještě hodně dlouho, než ledy mezi Donaldem Trumpem a klíčovými zeměmi EU roztají. Zatím Unie pouze sčítá škody, které jí zvolení Trumpa přináší.

Bude to hodně složité na obou stranách. Jak Donald Trump v mnoha svých vyjádřeních během kampaně, tak mnozí západoevropští před i po Trumpově zvolení udělali mnohé pro to, aby vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy byly v příštích čtyřech letech v lepším případě hodně chladné.

Na jedné straně se nelze Západoevropanům moc divit. Donald Trump se choval zcela jinak, než jak si starý kontinent představuje korektního a odpovědného politika, který je hoden funkce hlavy státu. Republikánský kandidát, kterému se z Evropské unie dostávalo podpory téměř výhradně jen od představitelů extrémních stran, jako Marine Le Penové, nebo Geerta Wilderse, to pak Unii vrátil stylem na hrubý pytel ještě hrubší záplata.

Podpořil odchod Británie z EU a výsledek referenda, v němž se většina voličů vyslovila za vystoupení, označil za „ohromnou věc“. „Britové si vzali svoji zemi zpět,“řekl Trump, když v červnu navštívil golfové hřiště ve Skotsku a o Unii prohlásil, že se „stejně rozpadne“.

Nic dobrého nenašel ani na složitě dojednávané dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Potopil ostatně už hotovou Transpacifickou dohodu, podle expertů pro USA výhodnější. „Transpacifické partnerství je útok na americké podniky. Nezastaví japonské manipulace s měnou. Je to velmi špatná dohoda,“uvedl Trump.

O tom, že by podobný osud nečekal teprve rozjednaný TTIP, si Unie nedělá nejmenší iluze. Český ministr obchodu Jan Mládek počítá s tím, že jednání o smlouvě se přinejmenším přeruší. A evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová už je připravená, že v jednání nastane neznámo jak dlouhá přestávka. „Budeme připraveni jednání obnovit, jakmile bude nová vláda (v USA) cítit, že je připravena. Ale míč je na jejich straně hřiště.“

Merkelová se držela zpátky

Nejde ale zdaleka jen o tuto důležitou dohodu či brexit. Západoevropští politici vidí v Trumpovi předvoj evropských populistů, kteří je samotné ohrožují. A tak i první kontakty s Trumpem po volbách měly k vřelosti daleko. Ostatně mnozí si ani po oznámení výsledků nebrali servítky a třeba německý vicekancléř a šéf sociální demokracie Sigmar Gabriel označil Trumpa za „představitele nové autoritářské a šovinistické internacionály“.

Kancléřka Angela Merkelová se sice dokázala udržet zpátky, ale její včerejší telefonát s Trumpem byl všechno jiné než nějaké vřelé blahopřání k úspěchu. „Berlín a Washington pojí pevné spojenectví založené na stejných hodnotách. Na tomto základě chce kancléřka s budoucím republikánským prezidentem po jeho nástupu do úřadu spolupracovat,“uvedl mluvčí kancléřky Georg Streiter. V překladu diplomatické mluvy to znamená, že pokud se teď Trump na rozdíl od kampaně začne chovat „normálně“, Berlín mu dá šanci.

Na druhé straně však nebere Německo všechna Trumpova předvolební prohlášení na lehkou váhu. Jak včera uvedla německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, výsledek voleb poskytl „dodatečný impulz“k urychlení prací na evropských ozbrojených silách.

„Berlín a Washington pojí pevné spojenectví založené na stejných hodnotách. Na tomto základě chceme s Trumpem spolupracovat.“ Georg Streiter, mluvčí německé kancléřky

Foto: Reuters

Přesný zásah do Evropy Donald Trump při červnové návštěvě Skotska, kde si stihl nejen zahrát golf, ale také pochválit Británii za brexit. O Evropské unii tehdy prohlásil, že se rozpadne.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.