Hašek vybudoval baštu vlivu. Teď ji má získat Zimola

MF DNES - - Z DOMOVA - Lukáš Valášek reportér MF DNES

Když se Michal Hašek (ČSSD) před dvěma lety po nepodařeném lánském puči proti předsedovi vlastní strany Bohuslavu Sobotkovi musel stáhnout z celostátní politiky, opevnil se v Asociaci krajů. A volba to nebyla špatná. Ještě před krajskými volbami organizace například zvládla vyzvat k rezignaci ministra dopravy Dana Ťoka (ANO). A také přiměla premiéra Sobotku hledat miliardu korun na platy řidičů regionálních autobusů.

Která z partají po „padlém“Haškovi vlivný post šéfa sdružení nyní převezme, rozhodnou následující týdny. Volit se bude v prosinci. MF DNES zmapovala, že reálnou šanci má další kritik premiéra Sobotky a staronový jihočeský hejtman, Jiří Zimola (ČSSD). Místo frakce haškovců tak napříště mohou proti Sobotkovi brojit zimolovci.

Zimola svůj zájem o křeslo potvrdil, ale zatím se vyjadřuje jen opatrně. „Je to možné. Bude ale záležet na ostatních hejtmanech, zda mi projeví svou důvěru. Bojovat o to rozhodně nehodlám,“konstatoval. Podle něj je důležité, aby se asociace volbou nerozštěpila.

ANO se do boje o křeslo nehrne

To přitom nejspíše nehrozí. Navzdory tomu, že vyjednávání po krajských volbách nakonec dopadlo pro ČSSD a ANO remízou. Obě strany berou po pěti hejtmanech a hnutí Andreje Babiše ještě může ve volbě šéfa asociace počítat s hlasem pražské primátorky Adriany Krnáčové. Z ANO přesto zaznívají hlasy, že ČSSD si může funkci nechat a hnutí se spokojí s postem místopředsedy.

„Na celostátním vedení strany se o asociaci bude teprve rozhodovat. Nicméně máme například šikovné ženy, které by post mohly zastávat,“říká však oficiálně místopředseda ANO a primátor Brna Petr Vokřál, který je za krajské volby v hnutí odpovědný. Kandidátkami do vedení asociace by tak mohla být právě Krnáčová nebo nová karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová.

Trojský kůň proti Sobotkovi?

Podpořit na předsedu Zimolu by od ANO bylo racionálním krokem. Vzhledem k počtu hejtmanů ČSSD nemůže asociaci opanovat tak suverénně, jako tomu bylo za Haška.

Pokud ale bude šéfem právě Zimola, v sociální demokracii před březnovým sjezdem posílí frakce kritiků současného vedení. Jihočeský hejtman se už před krajskými volbami netajil svými výhradami k tomu, jak ČSSD vede Sobotka. A tohoto velkého příznivce Miloše Zemana a zároveň jednoho z účastníků lánské schůzky posílily výsledky voleb, díky nimž na rozdíl od Haška i dalších hejtmanů ČSSD svůj post už potřetí obhájil.

Přesto po volbách svou rétoriku proti premiérovi Zimola zmírnil. Podle informací MF DNES hrálo roli i to, že si uvědomil vlastní limity v celostátní politice. Tam zatím není tak zkušený a chybí mu výraznější podpora vlivných spolustraníků. Obojí by jako šéf asociace mohl nasbírat.

Hašek předvedl, že byť má kancelář asociace jen zhruba desetimilionový roční rozpočet, otevírá dveře k navázání vlivných kontaktů. S církevními restitucemi jí radil například Petr Šťovíček, bývalý šéf Státního pozemkového fondu, který musel z vlivné instituce odejít poté, co vyplavaly na povrch jeho blízké styky s lobbistou Ivo Rittigem. A formální funkci v asociaci našel i Haškův nejbližší spolupracovník, lobbista Jan Slánský.

Premiér by postem pro Zimolu mohl částečně uspokojit kritičtěji naladěné křídlo vlastní strany. Zimola, který dříve dával najevo ambici stát se příští rok jejím místopředsedou, by už nyní z titulu šéfa asociace získal poradní hlas v grémiu, tedy klíčovém orgánu strany.

Sobotka se k tomu, zda ČSSD bude post chtít a kdo ho má zastávat, vyjadřovat nechce. „Ta otázka nebyla na vnitrostranické úrovni diskutována,“řekl mluvčí ČSSD Michal Kačírek a odkázal na jednotlivé hejtmany.

Stane-li se šéfem asociace Zimola, v ČSSD posílí frakce kritiků současného vedení.

Foto: Tomáš Krist, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.