Zeman kývl, Sobotka nyní tlačí ke změnám ANO a lidovce

Prezident poděkuje Němečkovi, sejde se i s novými ministry. Dienstbiera ignoruje. Nic pozitivního pro Česko nevykonal, tvrdí mluvčí

MF DNES - - Z DOMOVA - — Lukáš Valášek

Když včera předstupoval v Lánech před novináře premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), neubránil se úsměvu. Měl za sebou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, kterého seznamoval s definitivní verzí dříve avizovaných změn ve vládě – tedy nahradit ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera.

Po Zemanovi chtěl Sobotka jediné – aby obojí posvětil, a to k 30. listopadu. I když prezident podle ústavy jinou možnost nemá, objevily se spekulace, že by výměnou za to, že nebude Sobotkovu rošádu zdržovat, mohl tlačit i na odchod ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). S tím vede válku ohledně nevyznamenání jeho strýce Jiřího Bradyho. Zemanův případný požadavek by Sobotkovi značně zkomplikoval život ve vládě, protože to podle koaliční smlouvy nemůže udělat bez souhlasu lidovců. A ti výměnu svých ministrů tvrdě odmítají. I sám Sobotka ovšem včera prohlásil, že Herman podle něj nemá zrovna oslnivé výsledky.

Nakonec se vše odehrálo hladce. „Prezident republiky v zásadě vyjádřil s těmito návrhy souhlas,“potvrdil po schůzce Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něho se Zeman chystá sejít s končícím ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, aby mu poděkoval za práci. Potom přijme i kandidáty na ministerské posty. Jiřího Dienstbiera mezi pozvanými mluvčí nejmenoval, tomu tedy Zeman, který ho dlouhodobě kritizuje, děkovat nebude. Později v SMS Radiožurnálu napsal, že Dienstbier pro Českou republiku nic pozitivního nevykonal.

Sobotka si přitom dal záležet na tom, aby Zemana potěšil. Změny ve vlastní vládě s prezidentem v Lánech probíral poprvé už v úterý, i když tehdy ještě veřejně odmítl sdělit, jakých ministrů se týkají, a rozvířil řadu spekulací i v samotné ČSSD. A včera ještě předtím, než vyjel do Lán, v Otázkách Václava Moravce na ČT prohlásil, že pokud by v roce 2018 proti sobě ve druhém kole prezidentské volby kandidovali Zeman a Michal Horáček, podpořila by prý ČSSD spíše Zemana. „Považuji to za pravděpodobnější, ale to jsou v tuhle chvíli spekulace,“uvedl Sobotka.

Vylepšit vztahy vedení ČSSD se Zemanem přitom řada straníků chápe jako moudrý krok, který rok před parlamentními volbami může přinést důležité hlasy.

Zatímco noví ministři Miloslav Ludvík a Jan Chvojka už se mohou chystat na nástup do ministerské funkce, Sobotkovo snažení nekončí. Nyní se pokouší přimět k reakci i koaliční partnery a posílit si tak image rozhodného premiéra. Jako s prvním z ministrů se Sobotka setká dnes se šéfem dopravy za ANO Danem Ťokem, kterého včera znovu kritizoval. Předseda ANO Andrej Babiš opakuje, že ke změnám na svých ministerstvech nevidí důvod.

Foto: MAFRA

A teď kamarádi? Sobotka dělá vstřícné kroky vůči Zemanovi. ČSSD by ho prý asi podpořila při prezidentské volbě proti Horáčkovi.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.