Češi darovali potřebným přes 300 tun potravin

MF DNES - - Z DOMOVA - Jakub Pokorný reportér MF DNES

Po osmi letech vystřídá dosavadního prezidenta České stomatologické komory Pavla Chrze lékař a televizní moderátor Roman Šmucler. Chrz po zvolení Šmuclera zůstává ale ve funkci ještě devět měsíců, během nichž se jeho nástupce bude seznamovat s chodem komory. Zubní lékaři se rovněž chystají protestovat proti současnému systému financování zubní péče. Podle nich je zcela nevyhovující. (ČTK) Češi při sobotní Národní potravinové sbírce darovali organizacím, které se starají o seniory, matky s dětmi, dětské domovy nebo třeba bezdomovce, více než 300 tun potravin. Hlavně těstoviny, mouku a konzervy. Číslo organizátoři z platformy Byznys pro společnost ještě upřesní. Loni věnovali Češi při stejné akci 236 tun potravin. (ČTK)

Občas Češi čelí kritice, že během svých státních svátků nedělají nic státotvorného a chodí jen nakupovat. Sedmnáctý listopad je výjimkou. Jen pražský magistrát eviduje na 23 veřejných shromáždění ohlášených na tento den.

Vyberou si lidé všech názorů. V Letenských sadech například začne v osm ráno akce „Na podporu Miloše Zemana a podporu vlastenců“. Náměstí Jana Palacha zabírá shromáždění „Hrozba islamizace“Bloku proti islámu.

Výmluvný název „Vašku, vrať se“nese zase happening na náměstí Václava Havla, které své současné jméno získalo teprve před měsícem.

Asi nejvíc lidí přiláká Koncert pro budoucnost proložený „Občanským budíčkem“, na němž vystoupí Michal Pavlíček, Laura a její tygři, Vypsaná fiXa nebo Jaroslav Hutka.

Tím „probuzením“mají organizátoři podle mluvčího Festivalu svobody Martina Dunaje hlavně na mysli, aby lidé chodili volit, kontrolovali svoje politiky, nepodléhali extremismu a vyjadřovali se veřejně.

Trump v průvodu

masky politiků. Kromě populismu chtějí recesisté reagovat v ulicích i na český příklon k Číně, který je podle nich přehnaný.

Sinologové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v průvodu Sametového posvícení ponesou velkou sochu zlaté pandy jako recesistický idol. Bude ji doprovázet maska Jaroslava Tvrdíka, prezidenta Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, a maska pražské primátorky Adriany Krnáčové (kvůli sesterské smlouvě Prahy s Pekingem).

„Nám jde hlavně o to, že čínské investice jsou chiméra, servilita některých českých politiků je přehnaná a zdá se, že jsou připraveni odkývat vše, co si Komunistická strana Číny zamane,“uvedl jeden z akademiků, který však nechtěl zveřejnit své jméno kvůli možné odvetě ze strany čínské ambasády.

Odborníci na Čínu chtějí jemně upozornit i na to, že z debaty o vztazích obou zemí jsou vylučováni a vnímáni jako „potížisté“, kteří kazí obchody.

Nácvik dýchání

proti zničenému životnímu prostředí. A tak je logické, že se letos přidá k průvodu i hnutí Greenpeace.

Mělo by jít o jakési organizované hluboké „dýchání“, protože pro ekology je letos tématem kouřící uhelná elektrárna Chvaletice a boj proti prodlužování její životnosti. „Budeme součástí průvodu na Sametovém posvícení. Tématem je budoucnost bez uhlí,“potvrdil včera Lukáš Hrábek z Greenpeace.

Přípravy oslav letošního 17. listopadu zkalila i jedna kauza „zakázané“demonstrace. Aktivistovi za práva uprchlíků Janu Cemperovi ze Strany zelených magistrát zrušil kvůli bezpečnosti průvod „Nezapomínáme“. Důvodem byl možný střet s průvodem „Demokracie nevítězí“. Jak totiž názvy napovídají, oba tábory mají natolik odlišné názory, že by se mohly uchýlit i k ostřejší konfrontaci. Cemper ale nakonec může do ulic, protože zákaz zrušil soud.

Oslavy v Praze se soustředí na Národní třídu a Albertov. Premiér Bohuslav Sobotka se zúčastní v Národním divadle předávání Cen Paměti národa. Společnost Post Bellum je věnuje lidem, kteří se vzepřeli komunistům.

Inspirace nižšími pudy Přípravy masek na letošní oslavy 17. listopadu vrcholí. Foto: Dan Materna, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.