Mrazy přijdou až po Mikuláši

MF DNES - - Z DOMOVA -

Zhruba pět stovek lyžařů využilo během víkendu možnost zalyžovat si přibližně na 300 metrů dlouhém úseku sjezdovky Anděl na vrcholu Černé hory v Krkonoších. Na horách totiž v sobotu i včera teploty klesaly až k 11 stupňům pod nulou a sněhová děla ve skiareálech jela naplno.

Na nadcházející týden však meteorologové předpovídají pro celé Česko spíše mírné oteplení. Víc mrznout by mělo až s blížícími se Vánocemi. Hlavně po Mikuláši.

„Teď je období, kdy k nám ještě občas pronikne vzduch od Atlantiku ohřátý v průběhu letní sezony, který nestačil vychladnout. To se stane tento týden,“uvádí Petr Dvořák, mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu.

Spolu s příchodem o něco vyšších teplot v polovině tohoto týdne má spadnout podle ústavu více srážek. V nížinách bude pršet, na horách má padat sníh, případně déšť se sněhem. A řidiči určitě musí v kopcovitých regionech počítat s ledovkou na silnici.

Dnes a v úterý vystoupí teploty přes den maximálně ke třem stupňům nad nulu. Teplá fronta začne podle předpovědi ovlivňovat tuzemské

Vizuální atraktivitu slibuje průvod masek sdružení Sametové posvícení, které loni vypravilo nepřehlédnutelnou Loď bláznů se smrtkou i českými politiky. Mottem akce je letos „A co si v sobě krmíš ty?“. Odkazuje na „zvíře“a nižší pudy, které má v sobě podle autorů nápadu každý člověk. Právě těch se chytají populisté.

„Pro nás je letos hlavním tématem populismus. Inspiroval nás brexit a teď i zvolení Donalda Trumpa. Narychlo vyrobíme i jeho masku,“říká organizátorka Sametového posvícení Olga Cieslarová.

Letos její přátelé potáhnou Prahou alegorický vůz s obrovskou trojhlavou bestií, která bude mít hlavy hyeny, lva a prasete.

„Ten český lev na státním symbolu je vlastně také imigrant. Budeme vybízet kolemjdoucí, aby nám pomohli hlavu lva nakrmit,“zamýšlí se Cieslarová.

V průvodu tradičně nebudou chybět počasí v noci na středu. Rtuť v teploměrech se bude šplhat nejdříve k šesti, ve čtvrtek zřejmě až k 11 stupňům Celsia.

Od pátku do neděle předpovídají meteorologové na většině území teploty kolem sedmi stupňů Celsia, občasný déšť a na horách opět postupně déšť se sněhem nebo sněžení. I noční teploty o víkendu se mají pohybovat nad nulou.

Výrazně chladno má být až v týdnu

Václavské náměstí se v 19.30 rozdrnčí budíky. Symbolický akt s názvem má probudit českou společnost.

Od 20 hodin proběhne slavnostní v Národním divadle. od 5. prosince, kdy se průměrné teploty v celé republice přehoupnou pod nulu. „Meteorologická zima začíná 1. prosince, nicméně v Evropě jsou kvůli vlivu Atlantiku teploty rozkolísané. Například o minulých Vánocích jsme naměřili v Děčíně 17 stupňů Celsia,“upozorňuje Dvořák s tím, že podle amerických klimatologických modelů by letošní zima mohla být nadprůměrně teplá. (ČTK, iDNES.cz)

Foto: ČTK

Na Černé hoře se rozjela lyžařská sezona. První lyžaři měli k dispozici zhruba 30 centimetrů hlavně technického sněhu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.