Polovina chudých nemá na boty. Ve změnu nevěří

MF DNES - - Z DOMOVA - — Zdeňka Trachtová, iDNES.cz

I v roce 1989 předcházely sametové revoluci na severu Čech protesty lidí

Typický chudý Čech má v peněžence či na účtu méně než pět tisíc korun. Nejezdí na dovolenou a nemůže si dovolit nové oblečení. Má chatrné zdraví, deptá ho stres a špatné vyhlídky do budoucna.

Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Median, kterým dnes startuje na serveru iDNES.cz seriál Chudoba v Česku.

Pod hranicí příjmové chudoby žije v Česku zhruba 1,02 milionu lidí. Jde o lidi, jejichž příjem nepřesahuje měsíčně 10 220 korun, v případě rodiny se dvěma menšími dětmi pak 21 461 korun.

Takzvanou materiální deprivací, tedy nedostatkem, trpí podle statistiků Českého statistického úřadu 5,6 procenta Čechů a Češek, což je přibližně 590 tisíc lidí. „Deprivovaní“nemají nejméně čtyři z devíti věcí běžných ve většině domácností, tedy třeba telefon, pračku, televizi či auto.

Z výzkumu také vyplynulo, že drtivá většina chudých si nemůže dovolit nákup nového nábytku, když je ten starý opotřebovaný, či vyrazit s rodinou jednou za rok na týdenní dovolenou. Značný problém jim činí i nákup nového oblečení, bot nebo pořízení mobilního telefonu. Téměř polovina dotázaných si nemůže dovolit jíst maso ani každý druhý den.

Chudí, kteří rezervy nemají, proto mají častěji tendenci unikat k dlouhodobě neracionálním strategiím, jako je zadlužování

„Máme zkušenosti s tím, že v čím horší materiální situaci lidé jsou, tím se zvyšuje míra jejich rezignace a zhoršují se rozhodovací schopnosti. Lidé pak dělají série špatných rozhodnutí. Klasická představa, že lidi motivujeme tím, že jim budeme snižovat dávky, tedy neodpovídá naší zkušenosti ani odborným studiím,“říká Tomáš Tožička z platformy Social Watch, který se dlouhodobě zabývá příčinami propadů lidí do chudoby.

Stát špatná rozhodnutí podporuje tím, že pro ně vytváří podmínky. Například tím, že umožňuje firmám, aby půjčovaly peníze komukoli, i lidem, kteří se rozhodují nezodpovědně,“dodává.

Zlepšení své finanční situace do budoucna očekává méně než polovina chudých Čechů

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.