Paříž rok po útocích: strach přetrvává

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Počet „zón“ve Švédsku, kde se policie necítí schopna udržet pořádek. patří vedle Göteborgu i Malmö, vstupní brána do země z Dánska. Švédská policie oznámila, že by zde potřebovala minimálně 200 dalších policistů, aby mohla udržet pořádek. Celostátní policejní odbory přitom už dříve uvedly, že „k obnovení zákona a pořádku“v celé zemi by bylo potřeba zhruba 4 100 nových příslušníků.

„Integrovat se musí všichni“

Problém je, že právě teď zaznamenává policie největší úbytek sil za mnoho posledních let – v průměru od ní odcházejí tři lidé denně. Udávaným důvodem výpovědí je většinou přepracování.

Frustrace a agresivita však nerostou jen mezi přistěhovalci a migranty. Přibývají i na straně etnických Švédů. Projevilo se to řadou demonstrací proti uprchlickým centrům, někdy spojených i s jejich zapalováním. Švédská migrační služba proto nedávno rozhodla, že místa, kam budou běženci rozmisťováni, budou napříště předem utajena.

Noví přistěhovalci už nejsou vítáni – podle nejnovějšího průzkumu jsou pro tvrdé omezení imigrace dvě třetiny občanů.

Velký poprask vzbudilo, když se ve švédské televizi vysílalo propagační video jedné z charit podporovaných vládou. „Nejsou to jen noví Švédové, kteří se potřebují integrovat. Integrovat se potřebujeme my všichni, včetně usedlých Švédů,“zaznělo mimo jiné ve videu.

Po vlně kritiky se pak charita za vyznění klipu omluvila. „Musíme se omluvit. Naše video nežádá Švédy, aby se vzdali své ‚staré‘ kultury, spíše chce propagovat, aby se ve spojení s nově příchozími pokusili vytvořit něco většího,“uvádí se v textu zveřejněném charitou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.