55

MF DNES - - ZE SVĚTA -

ve velkém uprchlíky. Projevilo se to i při nynější migrační krizi – jen během loňska přijalo Švédsko s 9,5 miliony obyvatel přes 160 000 žádostí o azyl, letos další desetitisíce a bezkonkurenčně vede na žebříčku přijatých migrantů na počet obyvatel.

Zároveň však migrační vlna odhalila, jak přistěhovalectví změnilo tvář země – a jak ji rozdělilo. Na mnoha místech vznikly oblasti obývané převážně přistěhovalci, které se vymkly kontrole úřadů.

V září Švédská kriminální služba přidala tři nové obvody k již existujícímu seznamu 52 „no-go zón“, kde není podle svých slov schopna udržet pořádek. Jejich hranice často kopírují hranice městských čtvrtí s převahou imigrantů, především z Asie a severní Afriky.

Mezi kriminálními činy, které se v těchto místech lavinovitě šíří, zmínila bezpečnostní služba například sexuální útoky, obchod s drogami či fakt, že zde mnoho nezletilých nosí zbraně.

K nim se v posledních měsících přidala vlna zapalování aut. Odkud se vzala? Jak švédskému listu VLT napsal jeden z mužů hlásících se ke žhářským útokům, důvodem je frustrace přistěhovalců z toho, jak jsou přehlíženi. „Už jako s malým se se mnou zacházelo jinak. Mnozí etničtí Švédi se na nás dívali jako na nenormální,“citoval list z výpovědi muže.

Nejkritičtější situace je nyní podle úřadů na jihovýchodě země, kam

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.