Trump potřebuje lekci, soudí Juncker

MF DNES - - ZE SVĚTA - — Dagmar Langová

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států představuje hrozbu pro vztahy mezi Evropou a Amerikou, varoval šéf evropské komise Jean-Claude Juncker. „Budeme muset zvoleného prezidenta naučit, co to Evropa je a jak funguje,“zdůraznil. „Myslím, že ztratíme dva roky, než Trump podnikne poznávací zájezd po světě, který nezná,“dodal Juncker.

Ne všichni s ním však souhlasí. Britský ministr zahraničí Boris Johnson v přímém kontrastu s Junckerovým vyjádřením vyzval své evropské kolegy, aby přestali vnímat výsledek amerického hlasování „osudově a pochmurně“. Podle něj byl Trump demokraticky zvolen a není důvod k nějakému „kolektivnímu skučení“. Ujistil, že bude spolupracovat se současnou i budoucí americkou administrativou, aby z toho Británie měla pro sebe co nejlepší výsledky.

Johnson se současně odmítl účastnit včerejšího neformálního setkání ministrů zahraničí EU, které bylo narychlo svoláno. „Nepotřebujeme nějakou mimořádnou schůzku,“prohlásil šéf britské diplomacie a přední zastánce brexitu. Proto do Bruselu dorazí až dnes, tedy na řádně plánované jednání ministrů.

Večeři hostila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Důvodem k jejímu svolání byla nejistota, která mezi členy EU panuje zejména kolem toho, jaké bude mít zvolení Trumpa na transatlantické vztahy. Nervozitě nahrála některá Trumpova vyjádření v předvolební

„Navrhnu, abych se stala velvyslankyní v České republice,“citoval sedmašedesátiletou Ivanu Trumpovou americký list New York Post. „Z té země pocházím a každý mě tam zná. Jsem docela známá po celém světě, nejenom v Americe,“dodala Ivana Trumpová. kampani, v nichž mimo jiné zpochybnil americké závazky vůči spojencům v Severoatlantické alianci. Otázkou také je, co bude dál s obchodní transatlantickou dohodou TTIP či třeba s postojem k Rusku nebo k Íránu.

Každopádně žádný jiný z představitelů EU nezvolil tak ostrá slova jako Juncker. Na neformální večeři pak vedle Johnsona, který dal vědět předem, nedorazili šéfové diplomacie Francie, Irska, Maďarska a Malty. Zastupovali je velvyslanci.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg o víkendu varoval, že USA ani Evropa si nemohou samostatně zajistit vlastní obranu a bezpečnost. „Čelíme největší bezpečnostní hrozbě v éře naší generace,“upozornil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.