Zeď na hranici s Mexikem

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Jako by to byli dva Donaldové Trumpové, před volbami a po volbách. V kampani brutální, obhroublý střelec všech možných sloganů, po volbách umírněně a slušně vystupující politik, který ubírá plyn a rozvažuje každé tvrdší slovo.

Na příznivý dojem z prvního Trumpova povolebního projevu, v němž ocenil svoji protikandidátku Hillary Clintonovou, navázala podobně standardní a vůči Baracku Obamovi uctivá návštěva Bílého domu. A tak to pokračovalo i v dalších dnech.

Také první povolební rozhovor, který Trump poskytl pro americký byznysový deník Wall Street Journal, se nesl v podobném duchu. Donald Trump v něm fakticky změnil dva zásadní postoje ze své kampaně. Už tedy nechce okamžitě rušit nejdůležitější reformu Baracka Obamy, která v USA zavedla jistou podobu evropského všeobecného zdravotního pojištění. A také vzal zpátečku ohledně svého tvrzení, že bude vyžadovat trestní stíhání Clintonové za uniklé pracovní e-maily z doby, kdy byla v letech 2009–2013 ministryní zahraničí.

„Mohu nechat v platnosti řadu usnesení zákona,“prohlásil Trump ke zdravotnické reformě s tím, že ke změně názoru ho vedlo setkání, které měl ve čtvrtek s Obamou. V platnosti by podle deníku Wall Street Journal mohla zůstat například dvě klíčová ustanovení. Jednak to, které zakazuje pojišťovnám odmítat klientům poskytnout zdravotní pojištění kvůli jejich dřívějším nemocem, a také to, jež umožňuje rodičům během dalších několika let zapojovat děti do svého pojištění.

Podobně smířlivě se vyjádřil Trump i k otázce stíhání Clintonové. Toto riziko se bralo tak vážně, že podle amerických médií Obama uvažoval vážně o tom, že Clintonové pro jistotu udělí před svým odchodem z Bílého domu prezidentskou amnestii. V rozhovoru pro

Trump výrazně ubírá ze svých předvolebních hesel. Nezruší Obamovu klíčovou reformu a zřejmě ani přátelství s Ruskem nebude tak žhavé.

● Donald Trump v rozhovoru pro televizní stanici CBS potvrdil své předvolební sliby a uvedl, že hodlá vyhostit ze Spojených států až tři miliony nelegálních přistěhovalců.

● Ujistil také, že hodlá postavit zeď na hranicích s Mexikem, aby omezil nelegální migraci. Připustil sice, že na některých místech by mohly být „ploty“, ale míní, že „zeď je vhodnější“.

americký deník však Trump nad aférou Clintonové jen mávl rukou. „To není to, o čem teď nějak příliš přemýšlím,“řekl Trump.

To, čemu se Trump naopak hned po svém nástupu do úřadu věnovat chce, je rozhýbání americké ekonomiky. „Vytvoří nová pracovní místa pomocí infrastrukturních projektů po celé zemi a zlepšení mezinárodních obchodních dohod,“napsal americký deník na základě rozhovoru s Trumpem.

To v praxi znamená mimo jiné investovat obrovské sumy do zlepšení infrastruktury včetně dálnic a také přehodnocení nedávno uzavřené dohody o Transpacifickém

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.