Skicář

MF DNES - - NÁZORY -

chránit. Problémem je pořadí priorit. Velká část Ameriky měla pocit, že nikdo nechrání ji. Lidé těžko chápou, že hlavní problém jsou transsexuální záchodky ve školách, když jejich děti, které tam posílají, jsou na potravinových poukázkách od státu.

To je jen příklad za všechny, kvůli nimž se schylovalo k americké rebelii. Jako jediný to vycítil Trump. Tím vyhrál.

Amerika chtěla změnu, ale nikdo si toho nevšiml, protože elita jela ve vyjetých kolejích a neuměla koukat jinam. Když přišel Trump, republikáni absurdně řešili, jestli je dost konzervativní. To byla jejich hlavní starost. Důsledek života v bublině.

Demokraté a média se potom vyžívali v Trumpových výrocích a všichni společně nechápali, že kromě nehorázností – anebo jejich prostřednictvím – říká něco jiného. Brali ho doslova, ale ne vážně, zatímco lidé ho brali vážně, ale ne doslova. Média mu však dávala nálepky místo toho, aby se podívala, jestli na tom, co říká, třeba něco není.

Pohled z vysátého města

Viděno ve zpětném zrcátku, stejně už nebylo co řešit. Lidé chtěli změnu a tu jim nabídl on. Hillary Clintonová byla kandidátem současného stavu. Její heslo znělo: Spolu jsme silnější. Ale to byla jen dutá proklamace. Vypadala, že je se vším spokojená, jen zbývá dolaďovat detaily. Nenabídla vizi. Trumpovo Udělejme Ameriku opět skvělou obsahovalo ostrý střih, kritiku, program a optimismus. Když šlapete vodu, radši se chytíte záchranného kruhu, než abyste se topili spolu.

A tak Trump vyhrál, ale není to automatické vítězství i pro budoucnost.

Po volbách jsem znovu zavolal svému příteli Lou Mavrakisovi, který je pro mě hlasem Ameriky (psali jsme o něm v MF DNES před týdnem). Je to starosta pensylvánského města Monessen, na němž je vidět, co je s částí Ameriky špatně. Kdysi prosperující průmyslové město bylo vysáto globalizací a propadá se ke dnu. Perspektiva nula. Úspěch kalifornského Silicon Valley nebo firem nových technologií z východního pobřeží je odtud vzdálený asi stejně jako z Moldávie.

Starosta Mavrakis je celoživotní demokrat podobně jako celé město. Teď volil Trumpa. Spoluobčané taky. V jejich okrese získal Trump 70 procent hlasů. Velmi americký příběh. Když jsem se ho zeptal, jestli má radost, byl vážný: „Kamaráde, jak to opravdu dopadlo, uvidíme nejdřív za rok.“

Má pravdu. Po volbách přišla klasická tsunami přechytralých názorů a článků o tom, proč je to katastrofa, nebo štěstí, co udělá, či neudělá Trump. Je to jako psaní referátu z fotbalového zápasu ještě před výkopem. Titíž, kdo nevěděli, co se pod americkým povrchem vaří, teď opět perfektně vědí, co bude, a radí, co nesmí být. Je to jenom duševní rozcvička.

Zatím víme jen toto: tohle je opravdová Amerika. Tamto byla do určité míry umělá fasáda. A Amerika potřebuje změnu. Slábla dlouhodobě zevnitř. A taková není pro svět dobrá. Viděli jsme to posledních osm let. A tohle je šance na nějakou změnu.

Jak to dopadne, se teprve ukáže. Neví to Trump, a dokonce ani ti, kdo vědí vždycky všechno.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.