Ke konopí se hlásí už i odpůrci, jde o miliardy

MF DNES - - ROZHOVOR -

USA očekávají masivní růst miliardového konopného průmyslu, jemuž zdánlivě nestojí nic v cestě. Kromě nevyzpytatelného Donalda Trumpa.

Spojené státy americké prodělaly v posledních letech totální obrat, který by si ještě nedávno dokázal jen málokdo představit. Země utrácející miliardy dolarů za boj s drogami se stala světovým lídrem obchodu s legální marihuanou. Přelomovým datem bylo minulé úterý. Vedle zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA si obyvatelé čtyř států prosadili i úplnou dekriminalizaci konopí. Vývoj z první linie sledují i Jeremy Zachary a Jon Bookatz z kalifornského magazínu Culture, zaměřeného na více než půlmilionovou komunitu kalifornských uživatelů lékařské marihuany. Je pravděpodobné, že počty jejich potenciálních čtenářů se významně rozšíří i o lidi, kteří budou moci brzy kouřit i pro zábavu. Noví zákazníci přibudou i výrobcům pěstebního příslušenství, bankám financujícím farmy nebo bezpečnostním agenturám zajišťujícím ochrany skleníků.

Jak jste se cítili v úterý poté, co jste se dozvěděli výsledky hlasování? Tím mám na mysli jak prezidentské volby, tak referendum o legalizaci marihuany.

Zachary: V každém případě to byl napínavý den. Rozhodovalo se o legalizaci marihuany pro rekreační účely v Kalifornii, Nevadě nebo státě Massachusetts, v další státech se hlasovalo o legálním užívání pro léčebné účely. Škoda jen, že voliči v Arizoně řekli rekreačnímu užívání ne. Tohle všechno však zastínil úspěch Donalda Trumpa. Každý si myslel, že zvítězí Hillary Clintonová, na počet hlasů i velmi mírně vyhrála. Bohužel prezidenta volí volitelé a těch získal Trump více. Bookatz: Lidé v Kalifornii jsou opravdu hodně naštvaní, ale i vyděšení z jeho vítězství. Na Facebooku píší, že nastává konec světa, křičí a křičí a nemohou přestat. Tomu se snažím vyhnout. Nemám Trumpa rád, ale říkám: počkejme, co bude dál.

Jak Trumpovo vítězství ovlivní konopný průmysl?

Zachary: Panuje velká nejistota, protože nevíme, co to přesně může znamenat. Netušíme, jak se Trump k legalizaci postaví. Už jednou sice prohlásil, že je to záležitostí jednotlivých států, které si mají samy rozhodnout o svém přístupu ke konopí. To je dobrý přístup. Avšak jeho poradci, jako je třeba guvernér New Jersey Chris Christie nebo bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, vystupují velmi ostře proti konopí a legalizaci chtějí zastavit. My jsme šťastní, protože ve stále více státech dochází k obratu, ať už jde o lékařské, nebo rekreační konopí. Konzervativní síly jsou však pořád tady a nikdo neví, co Trump udělá. Na druhou stranu – je to byznysmen a jako takový má rád peníze.

Jak to myslíte?

Zachary: Legalizace marihuany pro rekreační užití je opravdu velká věc pro celé odvětví, do kterého přitéká velké množství peněz. To je velmi zajímavý aspekt i pro konzervativní lidi, jako třeba republikány. Ti nyní vidí, že se dá na obchodu s konopím vydělat mnoho peněz, a chtějí být u toho. Takže možností, jakým směrem se celý průmysl bude ubírat dál, je mnoho.

O jak velkých penězích se tedy bavíme?

Zachary: Očekává se, že trh s marihuanou dosáhne v Kalifornii v roce 2020 hodnoty 10 miliard dolarů. A to mluvím pouze o jednom státě. Bookatz: Lidé sice schválili legalizaci rekreačního kouření, ale než k tomu dojde v praxi, bude to ještě dlouho trvat. Nejspíš osmnáct měsíců a možná i déle. Kalifornie může přitom vybrat na daních z marihuany až jednu miliardu dolarů ročně. To je opravdu hodně, protože Kalifornie potřebuje peníze. Je to sice silný a bohatý stát, ale

Foto: Michal Šula, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.