Novináři

MF DNES - - ROZHOVOR -

musí opravit silnice, učitelé by měli dostat přidáno, takže příjmy z konopí by se státu určitě hodily.

Jak vysoká je sazba daně na lékařskou marihuanu?

Zachary: Při nákupu v obchodě je to patnáct procent. Další daně však připadají na výrobce, tedy pěstitele. Ti odvádějí asi devět dolarů z jedné libry (0,454 kg; pozn. red.) marihuany, to znamená asi sto dolarů za jednu rostlinu.

V Coloradu, které jako první legalizovalo vedle lékařské marihuany i rekreační konzumaci, už převýšily příjmy státu z konopí příjmy z alkoholu.

Zachary: To je pravda, v Coloradu díky marihuaně vybrali na daních přes sto milionů dolarů, u alkoholu to bylo pod padesát milionů, takže šlo minimálně o dvojnásobek.

A není to spíš tím, že daně z konopí jsou příliš vysoké a na alkohol příliš nízké?

Zachary: Dobrá otázka. Myslím, že situace v Coloradu se velmi podobá Kalifornii, tam to problém není. Třeba ve státě Washington jsou však daně opravdu velmi vysoké a trh tam zažívá těžké časy. Konopí se daní v několika krocích, na cestě od producenta k distributorovi 25 procenty, pak dalšími 25 procenty od distributora k obchodu a od obchodníka k zákazníkovi zase 25 procenty. To je opravdu příliš.

V České republice je legální lékařská marihuana, ale moc se nerozvíjí. Podle kritiků i kvůli příliš vysoké ceně. Jak to funguje u vás?

Bookatz: Trh v Kalifornii je velmi saturovaný. Existuje mnoho producentů, mnoho různých produktů v nabídce a v podstatě velmi se tam vyskytuje mnoho marihuany. To vedlo k rapidnímu poklesu ceny, protože všichni si navzájem konkurují. Libra konopí stála před dvěma lety přes tři tisíce dolarů. Dneska seženete velmi kvalitní marihuanu za 2,2 tisíce, 2,1 tisíce dolarů. To jsou oficiální ceny pro legální lékařskou marihuanu. Cena se úplně propadla, protože marihuany je prostě tolik a je velká konkurence. Až přijde rekreační, tak se možná cena propadne ještě níž.

Co se stalo, že konkurence tak narostla?

Zachary: Postavily se opravdu velké farmy. Rostliny se pěstují na venkovních polích v obřích sklenících. Pokud

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.