Oskar Nedbal

MF DNES - - KULTURA - Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

K nejznámějším dílům Bohuslava Martinů bezesporu patří kantáta Otvírání studánek. Nyní vychází společně s kantátami Legenda z dýmu bramborové nati, Romance z pampelišek a Mikeš z hor, s nimiž tvoří volný cyklus příběhů inspirovaných Vysočinou. Martinů je komponoval v druhé polovině 50. let, kdy ztrácel naději na návrat do vlasti. Na nové nahrávce se vedle Pražského filharmonického sboru a dirigenta Lukáše Vasilka podíleli i klavírista Ivo Kahánek či recitátor Jaromír Meduna. 1 CD, vyd. Supraphon

Stejnojmenné knize Philipa Rotha, za niž dostal Pulitzerovu cenu a která k filmové premiéře vyšla znovu, se říká „proamerická“. Což je levicový nesmysl. Americká idyla vypráví o zoufalé snaze rodičů celého světa pochopit, proč jejich děti začaly zabíjet.

Z rozhlasového archivu se tentokrát dostává na světlo historický snímek operety Oskara Nedbala Vinobraní. Podobně jako Polská krev i toto dílo staví na kontrastu šlechtického a lidového prostředí. Nahrávka vznikla roku 1958 se Zdeňkem Švehlou, Věrou Macků, Jaroslavem Pospíšilem nebo Josefem Bekem. Komplet ještě doplňuje výběr scén z původní rozhlasové adaptace taneční báchorky Z pohádky do pohádky, pořízené v Československém rozhlase roku 1948.

2 CD, vyd. Radioservis

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.