Praha postaví domov pro seniory či sociální bydlení

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

V neděli ráno zemřel na Karlově náměstí jedenatřicetiletý bezdomovec. Na lavičce v parku ho bez známek života nalezli strážníci, neúspěšně se ho snažili oživovat do příjezdu záchranné služby. Ta však mohla pouze konstatovat smrt. Městskou policii k bezdomovci povolal po sedmé hodině ranní svědek, který muže bez známek života objevil. Dle záchranné služby měl mrtvý u sebe alkohol. „Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by na smrti měla podíl jakákoliv další osoba,“řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová. Totožnost muže policisté a záchranáři znají. V začínající zimě se dle záchranné služby jedná o první takový případ. (bse)

Pražané mají malé nároky. I proto vznikají ve městě méně kvalitní stavby, než by si metropole zasloužila. Říká to populární propagátor architektury Adam Gebrian.

Praha zvažuje stavbu nového sociálního zařízení ve Stodůlkách. Podle radního pro sociální věci Daniela Hodka (ČSSD) může jít o domov pro seniory nebo sociální bydlení. Původní projekt domova důchodců za 380 milionů připravený městskou částí chce město upravit. Celopražský domov pro seniory má podle projektu stát v Oistrachově ulici. Projekt má už vydané územní rozhodnutí a stavební povolení. Podle radních projekt neodpovídá současným požadavkům na zařízení pro seniory. (ČTK)

Nízká kvalita veřejného prostoru a málo architektonických soutěží jsou podle architekta a propagátora architektury Adama Gebriana dva nejpalčivější problémy hlavního města. „Praha je ještě pořád spíše městem na dívání než pro život,“říká Gebrian, který za šíření povědomí o architektuře a veřejném prostoru získal před rokem cenu Architekt roku.

Vedení Prahy říká, že se chce zaměřit na veřejný prostor, úpravy ulic a náměstí. Jak na tom pražský veřejný prostor podle vás je?

Myslím, že je ve špatném stavu. Praha je město s tisíciletou historií, na kterou jsou Pražané hrdí, ale míst, která by byla z hlediska kvality veřejného prostoru v pořádku, je velmi

Foto: Janek Rubeš

Co Praha potřebuje? Podle propagátora architektury Adama Gebriana nejsou moderní budovy tím hlavním, co chybí hlavnímu městu. Za důležitější považuje úpravu břehů Vltavy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.