Oznámení

MF DNES - - PRAHA - Jan Bohata redaktor MF DNES

Pistole upravená na náboje kalibru 22 zabíjela v únoru roku 2014 v tramvaji linky 17 v Modřanech. Její majitel Jan Holman dostal před dvěma týdny od Městského soudu v Praze sedmnáctiletý trest za vraždu. Nebylo to poprvé, kdy upravená zbraň posloužila k těžkému zločinu.

„Tu pistoli jsem hodlal používat na pytlačení, na bažanty,“hájil se střelec z tramvaje Jan Holman. Pistoli měl řadu let, zdědil ji po otci. Tlumič si vyrobil sám.

Jiný pachatel, Jaroslav Tingl, s upravenou poplašnou pistolí a kusem klacku napadl před čtyřmi lety v jednom z bytů v Nuslích postarší prostitutku. Vážně ji poranil. „Chtěl jsem ji jen postrašit,“hájil se řemeslník, který svým činem získal peníze, které prohýřil v automatech. U Městského soudu v Praze si za loupež vyslechl sedmiletý trest.

Přeborníkem na domáckou výrobu různých zbraní a trhavin se stal osmašedesátiletý penzista Vladimír Štěpánek z Proseka. Ve své zbrojařské dílně v letech 1999 až 2003 vyrobil urputný důchodce mimo jiné funkční pistoli s tlumičem i nástražné výbušné systémy, které kladl v Praze a na venkově. Kriminalisté, kteří jeho kauzu nazvali Mrzák, mu přičítali i sérii sabotáží na železnicích. Štěpánek se při zatýkání smrtelně poranil.

Domácká výroba střelných zbraní má nejen v Praze již dlouhou tradici od dob, kdy bylo prakticky vyloučeno dostat se legálně ke zbrani.

„Některé jsou vybaveny také tlumičem hluku výstřelu v podobě trubky většího průměru, umístěné na ústí hlavně. Výjimkou nejsou ani podomácku vyrobené náboje,“uvedl Bohumil Planka z pražského kriminalistického ústavu. Podomácku vyrobené zbraně dělají radost nadšeným sběratelům, používají je ovšem i sebevrazi. K dobrovolnému odchodu ze života posloužila například upravená jateční pistole.

Zajímavé zbraně produkují podle policistů pytláci. Ti si dokážou vyrobit dokonce celé důmyslné nástražné palné systémy, kdy střelce nahrazuje nalíčená komplikovaná soustava drátků a vlasců.

Legální či nezákonně držené či vyráběné zbraně slouží ke spáchání menšiny trestných činů, méně než jednoho procenta.

Převrtané vzduchovky

Je to sice nezákonné, ale baví nás to, dal by se shrnout názor kutilů a výrobců domácích arzenálů. Používají k tomu vzduchovky, malorážky, plynové pistole.

Podomácku vyrobené zbraně vycházejí z dílen manuálně zručných zámečníků, frézařů, kovoobráběčů nebo třeba technologů. Ti nejzručnější, kteří mají přístup ke kvalitním nástrojům a materiálům, produkují i zajímavé a kvalitní kousky. Jednou z nejčastěji „převrtávaných“zbraní podle odborníků bývají vzduchovky, vyráběné původně v ráži 4,5 mm. Kutilové upravují jejich zadní část, kde doplňují úderník, i hlaveň. Taková zbraň pak používá munici ráže 6 milimetrů nebo i různé typy nábojů kalibru 22 (v přepočtu na milimetry jde o průměr přibližně 5,58). Podomácku vyrobené zbraně mohou vznikat i z více dílů různého původu. Některé součástky mohou pocházet z flobertky (malorážné zbraně), jiné ze vzduchovky s hlavní upravovanou vrtáky o několika průměrech.

Šikovné ruce dokázaly zabudovat malorážnou zbraň dokonce do vycházkové hole. Spoušť se skrývala v rukojeti, hlaveň na jejím konci. Tuto zbraň policisté před pěti lety zabavili penzistovi ze Žižkova. Jiný kutil si vyrobil modýlek německého tanku Leopard 2, nespokojil se však s pouhou imitací kanonu a do věže hračky namontoval střelbyschopnou zbraň ráže 5,5 milimetru.

Těm méně náročným či zručným stačí k výrobě kus dřeva, ocelové vodovodní či lešenářské trubky a třeba lepicí páska na koberce, která vše drží pohromadě. V takovém případě se na ponku rodí většinou jednoranné předovky. K vymetení střely z hlavně pak slouží nejrůznější směsi, taktéž zhotovené na koleni. Projektily z těchto typů zbraní jsou odpalovány také mechanicky či elektricky. Ovšem takové aparáty jsou rizikem i pro střelce.

Moderní technologie nabízí nebezpečnou Firma Autodoprava MADAJA, s.r.o., IČ: 24125415, sídlo 150 00 Praha 5, Náměstí 14. října 1307/2 vstoupila dnem 1. 10. 2016 do likvidace. Věřitelé se vyzývají, aby své pohledávky uplatnili výhradně písemně do 30 dnů po zveřejnění této zprávy u likvidátora: JUDr. Josef Zouhar, Ohradní 1344/51, PSČ 140 00 Praha 4 šanci na výrobu zbraní nejen klasicky postaru, kutilskou metodou, ale prostřednictvím 3D tiskáren. Funkční pistole z tiskárny se již objevily v USA a Japonsku.

Kolik amatérských zbraní se skrývá v českých dílnách a garážích, lze odhadnout jen obtížně. Odpověď mohou naznačit výsledky zatím poslední zbraňové amnestie. Přes sedm stovek zbraní v rámci zbraňové amnestie odevzdali do policejních depozitů lidé v Praze.

„Ve většině případů lidé odevzdávali krátké střelné zbraně, například pistole a revolvery. V rámci zbraňové amnestie se na Policii ČR dostaly i kuriózní a zajímavé předměty,“uvedla Ivana Nguyenová z Policejního prezidia. Mezi odevzdanými zbraněmi se nacházela střílející tužka, vojenská munice či železniční třaskavky – výbušniny se silným zvukovým efektem, užívané na železnici jako nouzový signál k zastavení vlaku. V policejních rukou se ocitly i historické raritní kousky jako pistole Bär z roku 1898 či dlaňová zbraň Le Protector z roku 1882.

Kritickou situaci veřejné dopravy na severu od Prahy řešili tamní starostové, zástupci Středočeského kraje, Ropidu a dopravců.

Od spuštění systému integrované dopravy do Neratovic a do Mělníka vzrostl počet cestujících více než o čtvrtinu a po zavedení modrých zón v Praze už autobusy kapacitně nezvládají. Při současné intenzitě dopravy by další navyšování počtu spojů bylo neefektivní, proto by mohlo zčásti pomoci nasazení kloubových vozů.

Dopravci jich ale nemají dost a nejsou na ně připravené ani zastávky a některé křižovatky. Přesto do konce listopadu na linku 348 první kloubový autobus na zkoušku vyjede. „Od 12. prosince bude navíc z Neratovic vyjíždět nový vlak do Prahy,“říká starostka Neratovic Lenka Mrzílková. Zlepšit průjezdnost tras by mohlo i vyhrazení pruhu pro MHD v pražské Ďáblické ulici, což po pátečním ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva bude na vedení metropole žádat nový radní pro dopravu. (eha)

Foto: iDNES.cz

Nástroj vraždy Soudce Tomáš Durdík, obžalovaný Jan Holman a podomácku vyrobená pistole, která zabíjela v tramvaji číslo 17.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.