Anglie a Skotsko proti FIFA

MF DNES - - SPORT - Analýza Jana Paličky reportéra MF DNES — Petr Šedivý

Kapitán Tomáš Sivok odjel domů, protože se cítil příliš pokopaný. Ani Tomáš Hořava už v týmu není, Jiří Skalák zrovna tak. Patrik Schick se včera odpojil kvůli nachlazení.

Nejsou to příjemné zprávy, ale při vzpomínce na páteční vítězství 2:1 nad Norskem skoro nebolí.

Fotbalová reprezentace odvrátila černé scénáře a v kalendářním roce 2016 má před sebou už jen zítřejší přípravu s Dánskem v Mladé Boleslavi (od 20.30). Konečně trocha klidu. Konečně vstřelené góly. Konečně kvalifikační vítězství. Konečně je důvod věřit, že bude líp.

„Nedovedu si představit, že by se nám to v pátek nepovedlo. Další soutěžní zápas totiž hrajeme až na jaře, takže bych to v sobě musel dlouho dusit,“prohlásil trenér Karel Jarolím.

Jarolímova mise dostala obrovský impulz. Česko se po rozháraném startu přesvědčilo, že je schopné porazit podobně silného soupeře. Že kromě Němců může konkurovat všem týmům ve skupině.

Aby se mohlo poprat o druhé místo a v baráži o mistrovství světa 2018, musí zůstat na vlně.

Jen ať trenér Jarolím klidně zkouší dál.

Ve čtyřech kvalifikačních zápasech využil už pětadvacet hráčů, což je nevídaný počet. Když si vzpomenete, jak málo se základní sestavou míchal třeba Karel Brückner během nejkrásnější reprezentační éry, musí vám Jarolímovo počínání připomínat spíš tipovací soutěž. Zatímco Brücknerovi stačilo několik let dvanáct jmen, Jarolímovi hoši jsou na kolotoči.

Jinak to ale nejde, protože fotbalové Česko prožívá nestabilní časy. V létě dostalo narychlo nového kouče, který zkouší, testuje, ověřuje. 1. Německo 4 4 0 0 2. Sev. Irsko 4 2 1 1 3. Ázerbájdž. 4 2 1 1 4.Česko 4 1 2 1 a ještě dlouho budou mrzet. Ze zbylých šesti zápasů se totiž čtyřikrát hraje venku. V San Marinu (26. března). V Norsku (10. června). V Severním Irsku (4. září). V Ázerbájdžánu (5. října). Ale kdo ví, buďme optimisté, třeba to bude výhoda.

Zdá se, že Jarolím už pro svůj zamýšlený styl hráče našel. Rychlé, snaživé, s aktuální herní praxí. Nedělá rozdíly v tom, jestli si vydělávají v cizině, nebo doma.

Před brankářem Vaclíkem se ustálila obranná čtyřka Kadeřábek (nejlepší hráč proti Norům), Sivok, Brabec a Novák. Při pohledu na jména lehce překvapuje, že z prvotních plánů vypadl stoper Suchý, ze kterého Jarolím při úvodním srazu udělal kapitána.

V záloze mají výsadní postavení Dočkal s Krejčím, protože jsou kreativně na nejvyšší úrovni, ke stálicím musíme přidat nyní zraněného Daridu. Zbylá místa rotují a nejspíš ještě chvíli rotovat budou.

A útok? Ten je zatím krajně nepřehledný a nejvíc podléhá fázi zkoušení. V pátek překvapivě zazářil Krmenčík, ale propříště to vůbec nic neznamená.

Naštěstí mezitím ožila naděje.

Hledání ideální reprezentace stále pokračuje. Díky pátečnímu triumfu nad Norskem je naštěstí lépe. Co už všechno zjistil trenér Jarolím?

V kvalifikaci mistrovství světa nedochází ke střetu jen mezi fotbalovými soupeři. Za to, že v pátek večer měli angličtí a skotští hráči ve vzájemném zápase na rukou černé pásky s obrázky vlčích máků, který je symbolem Dne válečných veteránů, hrozí oběma reprezentacím od FIFA trest.

Zápas se hrál 11. listopadu, který má za La Manchem bohatou tradici. Lidé si připomínají oběti válek a vyjadřují úctu veteránům. V roce 1918 bylo tento den během první světové války podepsáno příměří.

FIFA žádost Anglie a Skotska, aby jejich hráči mohli navléct pásky s vlčími máky, nedávno zamítla. „Pravidla platí pro všech 211 členů FIFA. Británie není jedinou zemí, která je postižena válkou,“prohlásila generální sekretářka světové federace Fatma Samourová.

Anglie a Skotsko se však odradit nenechaly. Fotbalisté pásky navlékli, trenéři měli vlčí máky připnuté na oblecích, fanoušci symbol připomínali na transparentech a obrázky se objevily i na velkoplošných obrazovkách. Teď za to mohou dostat trest. Oběma reprezentacím hrozí pokuta, či dokonce odečet bodů v kvalifikaci. Nebo obojí. Byť disciplinární komise FIFA zatím neoznámila, zda se bude případem zabývat.

Podle pravidel nesmějí hráči nosit politická, náboženská ani osobní vyjádření či obrázky. Marně zástupci obou zemí upozorňovali, že vlčí mák není politický symbol...

Další dva národní týmy, Severní Irsko a Wales, zvolily z obav před trestem střídmější připomínku: hráči nastoupili s černými páskami, ale bez vlčích máků.

Foto: Michal Šula, MAFRA

Kam ještě sáhnout? Kouč reprezentace Karel Jarolím intenzivně hledá novou tvář týmu, ve čtyřech kvalifikačních utkáních o mistrovství světa protočil 25 hráčů, což je nebývale vysoké číslo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.