Pět výprav za titulem, pět příběhů

MF DNES - - SPORT - Reportér MF DNES ve Štrasburku

Byla dokonalou vůdkyní zlaté party. Odhodlanou. Obětavou. Neohroženou. Spolehlivou. Hlavně díky Petře Kvitové Česko získalo čtyři tenisové Fed Cupy v pěti ročnících.

Od února 2011 do listopadu 2015 si vyšňořila reprezentační bilanci na fantastických 21–2. V pražské O2 areně ještě loni v boji o pohár zdolala Rusku Pavljučenkovovou. A pak?

Čtyři porážky za sebou. Nejprve se Šarapovovou, poté s Rumunkami Niculescuovou a Halepovou v Kluži a v sobotu s Francouzkou Garciaovou ve Štrasburku.

Včera dokonce ani nenastoupila do své druhé finálové partie kvůli zranění nohy.

„Bylo to jedno z mých nejtěžších rozhodnutí,“řekla. Její velké modré oči se leskly, pusa se prohýbala do podkovy.

O den dřív ještě tvrdila, že se pokusí odčinit prohru s Garciaovou: „Vždyť víte, jak mám Fed Cup ráda.“

Přitom věděla, že je zle. Na turnaje Elite Trophy v Číně si pochroumala kůstku v nártu.

Poté, co doputovala do starobylého města na levém břehu Rýna, podstoupila vyšetření magnetickou rezonancí, jež vyloučilo únavovou zlomeninu. Nicméně potvrdilo otok, který jí při pouhé chůzi působil bolest.

Aby nenapověděla soupeřkám, opatrně našlapovala při příchodu

Od února 2011 vyhrály Češky ve Fed Cupu 15 ze 16 střetnutí, podlehly pouze na jaře 2013 Italkám v Palermu.

Pětkrát dobyly pohár, včera ve Francii potřetí za sebou.

Pokaždé u toho byli kapitán Petr Pála a tahounka Petra Kvitová.

Jaké byly cesty ke slávě?

Tři vítězství na půdě soupeřek, tři výsledky 3:2. Nejprve na Slovensku, poté v Belgii a nakonec v Rusku. V celém ročníku i ve finále v kolosálním na tiskovku. V rozhovorech mluvila leda o únavě a nastydnutí.

Na kurtu v hale Rhenus Sport si ve čtvrtek jen lehce zapinkala. V pátek potrénovala o něco víc. V sobotu Olympijském komplexu v Moskvě zazářila Kvitová, která porazila Kirilenkovou i Kuzněcovovou.

„Přiletěla z Masters, kde získala titul a hrála brutálně,“vybavuje si Pála. „A pak určitě nezapomenu na debl, který zvládla Květa Peschkeová s Luckou Hradeckou.

Po triumfu ve Stuttgartu nad Němkami 4:1 zdolala Pálova děvčata v Ostravě italské družstvo stejným výsledkem. Finále se konalo poprvé ve vyprodané O2 areně. ráno se po dohodě s fyzioterapeutem Kolářem a kapitánem Pálou rozhodla, že se pod vlivem tišících pilulek vydá do boje.

S nabuzenou Garciaovou zápolila

Zaskvěla se v něm Lucie Šafářová, která si poradila s oběma srbskými bývalými jedničkami Jankovičovou a Ivanovičovou. „Hrála dva naprosto fantastické zápasy,“říká Pála.

„Šafi byla v zóně a zabíjela to odkudkoli,“pamatuje si Kvitová.

Pouť začala dramatickou a neskutečně se protahující přetahovanou ve španělské Seville. Chyběla Kvitová, končilo se až v pondělí, kdy plzeňačky Hlaváčková se Strýcovou vyhrály čtyřhru.

Semifinále bylo vcelku snadné – statečně. Podlehla 6:7, 3:6. Až v neděli vysvětlila, jak ji trable omezovaly. Bolest se ozývala postupně. Ona však hlavně postrádala výbušnost a správné načasování pohybů. 4:0 v Ostravě s Itálií. Na finále přijely do Prahy natěšené Němky.

Kvitová získala oba body – zdolala Petkovicovou a poté v impozantní přestřelce Kerberovou. „Byla brutální, šla jsem na krev,“tvrdí Kvitová.

Nastupuje nová hvězda – Karolína Plíšková. Obstála v pozici jedničky v Kanadě.

V semifinále proti Francii ji sice nepustily do akce levačky Kvitová se Šafářovou, nicméně ve finále proti Ruskám už byla obsazena do

„Celý týden jsem vůbec nemohla cvičit nohy, což se bohužel projevilo,“posteskla si.

Bylo to k vzteku. Po rozchodech s kouči Kotyzou a Čermákem a po zrušených zásnubách s hokejistou Meidlem se v létě psychicky uvolnila.

Ulovila bronz na olympiádě v Riu. Svou typickou bezstarostnou palbou si vystřílela tituly na dvou velkých podnicích v Číně – ve Wu-chanu a Ču-chaji.

Své vzepjetí chtěla potvrdit ve Štrasburku, kam za ní přijeli rodiče i jeden z bratrů. Lákalo ji podělit se o radost z vítězství s ostatními. Na žebříčku ji předstihla Karolína Plíšková, takže jí poprvé ve zlaté éře připadla pozice dvojky. Přesto se znovu hodlala stát oporou družstva.

Už v šestadvaceti převzala Cenu za oddanost Fed Cupu, jakousi odměnu za celoživotní dílo.

Při vyhlášení před začátkem nedělního programu jí aplaudovali i francouzští diváci, ti čeští skandovali její jméno. Ona jim zamávala. Věděla však, že se jim v akci nepředvede.

V poledne si totiž po rozcvičce přímo na dvorci sedla s Kolářem, Pálou i trenéry Vydrou a Vaňkem. Po chvíli se koncilium usneslo: Ani kouzelné prášky by nezaručily, že by bolest nepropukla.

A tak se Kvitová proměnila ve fanynku. Tleskala a křičela. Letos ve Fed Cupu ani jednou nevyhrála.

V minulosti častokrát právě ona rozhodovala, včera se musela spolehnout na parťačky.

Za věrné služby si ale pátý triumf zaslouží. výrazné role. Podlehla sice Šarapovové, ale pak nastoupila za stavu 1:2, porazila Pavljučenkovovou a klíčový bod urvala v deblu se Strýcovou.

Znovu musely šampionky vyhrát třikrát venku. Pokaždé 3:2. Uspěly v rumunské Kluži, kde Plíšková posbírala tři vítězství.

Ve švýcarském Lucernu opět rozhodovala čtyřhra, v níž Plíškovou doplnila Hradecká. A finále ve Štrasburku? Nervák, v němž se zaskvěla finišmanka Strýcová. (kap)

Foto: Reuters

Dál to nepůjde Petra Kvitová si z turnajů v Číně přivezla zranění, které ji ve finále Fed Cupu nakonec zastavilo. V sobotu ještě nastoupila proti Garciaové, ale prohrála 6:7 a 3:6. Včera ji bolavý nárt na kurt nepustil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.