5.

MF DNES - - SPORT -

v šesti ročnících za sebou. Česká nadvláda ve Fed Cupu pokračuje.

má po včerejšku na kontě nehrající kapitán Petr Pála, nejvíc v historii.

má i Petra Kvitová, nejúspěšnější hráčka z téhle zlaté generace.

Kvitovou 7:6, 6:3. V neděli vyšlo najevo, že levačku z Fulneku omezovalo zranění nártu na pravé noze, které důsledně tajila, aby nenahrála protivnicím.

Garciaová báječné naladění potvrdila i ve střetu s Plíškovou (6:3, 3:6, 6:3). Jen jednou v něm ztratila podání. V extázi vyskočila se zaťatými pěstmi a rozpoutala takový rachot, že místní basketbalisté málem přišli o domov. Hřmotná atmosféra provázela všechny díly velkolepého klání. Publikum se blýsklo podobně jako jeho oblíbenkyně. Vtipně skandovalo. Tančilo. Pělo. Předvedlo potleskový rituál na fotbalovém Euru proslavený Islanďany.

Skoro nesnesitelné drásání nervů způsobila každému, kdo netrpí citovou obrnou, zahajovací řež Mladenovicová – Plíšková. Češka v ní vydřela vítězství po 3 hodinách, 48 minutách a výsledku 6:3, 4:6, 16:14.

Sobotní remíza 1:1 kdekoho překvapila. Pravděpodobnější podle papírových předpokladů byla varianta s českým vedením 2:0. Kapitán Pála ovšem musel uznat, že blíž byl stav 0:2, a tak si nestěžoval.

V neděli, po zmíněné druhé výhře Garciaové nad Plíškovou a odtajnění zdravotních trablů Kvitové, se ve francouzské pevnosti rozhostil optimismus. Rozptýlila ho Barbora Strýcová, trumf ukrytý v Pálově rukávu. Drobná žena se statečným srdcem skolila Alize Cornetovou 6:2, 7:6, ačkoliv s ní prohrála pět z předchozích šesti duelů.

Češky se letos potřetí na nepřátelském území ocitly v zapeklité situaci. Jako v Rumunsku i Švýcarsku (a vlastně i při loňském finále v Praze proti Rusku) za stavu 2:2 potřebovaly dorazit sokyně ve čtyřhře.

Tentokrát v ní potkaly zatraceně vysokou šarži. Garciaová a Mladenovicová tvoří nejlepší pár roku, triumfovaly na Roland Garros. Pála nepoužil deblovou specialistku Lucii Hradeckou a vyslal proti nim kamarádky Plíškovou se Strýcovou.

Ještě jednou se spontánně rozezněla Marseillaisa, hit Velké francouzské revoluce: „Do zbraně, občané. Šikujte se pod prapory. Vzhůru! Vzhůru!“

Svou fedcupovou vzpouru se pokoušely završit i Garciaová s Mladenovicovou. Na místě jim fandili i bývalí tenisoví mušketýři Henri Leconte a Yannick Noah. Česká šlechta se však nedala svrhnout. Fed Cup 2016 nemohl gradovat napínavěji. Chladnokrevná Plíšková a zarputilá Strýcová se bezvadně doplňovaly a francouzskou revoluci po výsledku 7:5, 7:5 nadobro potlačily.

Foto: Reuters

Zase je to naše! Barbora Strýcová zaskočila za zraněnou Petru Kvitovou a včera zachránila české naděje: porazila Cornetovou a v deblu výrazně přispěla k rozhodující výhře.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.