Záchranářka BS: I malý kašpárek může zahrát velké divadlo

MF DNES - - SPORT - Karel Knap reportér MF DNES ve Štrasburku — Karel Knap

Takřka vražednou dávkou roztodivných emocí znovu zahltil diváky tenisový Fed Cup. Češky v uhrančivé bitvě porazily domácí Francii 3:2, ač prohrávaly 1:2 a ztratily zraněnou Kvitovou. Slavnou trofej si přesto přivlastnily popáté v šesti posledních letech a potřetí v řadě.

Česká vláda se ocitla v ohrožení ve Štrasburku, městě s malebným centrem sevřeným rameny řeky Ill, majestátní katedrálou z červeného pískovce a moderní budovou Evropského parlamentu, která stojí přes ulici od arény Rhenus Sport.

Nepříliš vznešeně vyhlížející hala

Když její parťačky a kapitán Pála společně zvedli stříbrnou trofej, Barbora Strýcová si náhle připadala nesvá. „Jak jsem nejmenší, musela jsem poskakovat, abych se poháru vůbec dotkla,“vykládala vesele. Drobná bojovnice nejprve ve finále Fed Cupu ve Francii coby záskok za zraněnou Kvitovou porazila Cornetovou, načež s Plíškovou přemohly Garciaovou a Mladenovicovou.

Cítíte se jako hrdinka?

Určitě bych se tak nenazývala. Jsme jeden tým. K titulu přispěla v průběhu se o víkendu proměnila v pevnost, v níž se zuřivé francouzské obránkyně povzbuzované frenetickým obecenstvem snažily odolat favoritkám. Zpívaná francouzská hymna je hnala proti protřelým šampionkám, proti ranařkám Karolíně Plíškové a Petře Kvitové, nadřazeným v žebříčku WTA.

Marseillaisa, složená roku 1792 právě ve Štrasburku jako pochod pro vojáky hájící východní hranice země proti rakouským intervenčním jednotkám, vyzývá melodií i textem: „Vzhůru, děti vlasti, den slávy nadešel!“

Volání vyslyšela hlavně třiadvacetiletá Caroline Garciaová. V singlech zdolala obě sokyně. „Ještě jsem ji neviděla hrát na tak skvělé úrovni,“chválila ji kapitánka Amelie Mauresmová v sobotu, kdy přemohla

Češky dál drží stříbrný Fed Cup. Potlačily francouzskou revoluci.

roku každá z nás. Ale je nádhera, že se mi povedlo udělat dva body. Beru to jako zadostiučinění.

Byla jste za stavu 1:2 pod velkým tlakem?

Šla jsem bojovat o každý balon. Nervozitu jsem cítila, ale zároveň jsem si zápas chtěla užít. Cítila jsem se hrozně fajn, což se ukázalo i v deblu, porazily jsme jeden z nejlepších párů světa.

Patříte mezi nejmenší hráčky na okruhu, přesto jste dvacátá na žebříčku, získala jste medaili na olympiádě a vyhrála Fed Cup. To není špatné, ne?

I malý kašpárek umí dělat velké divadlo... Ne, já nemám styl, že budu zabíjet všechno zleva, zprava. Musím si to vybojovat, uběhat. Přemýšlet u hry, dneska se mi to povedlo.

Prožila jste životní sezonu?

Nechci říkat životní. Byla prostě super. Stabilně trénuju, snažím se zlepšovat, trenér Tomáš Krupa mě bičuje každý den, což mi pomáhá.

Mohou vás triumfy ve Fed Cupu někdy omrzet?

Nikdy! Výhry, poháry a medaile mě nikdy neomrzí. Každý úspěch má speciální příběh, tenhle je pro mě obzvlášť sladký, až na něj budu vzpomínat.

Kdy jste se vlastně dozvěděla, že vás kapitán nasadí do dvouhry s Cornetovou?

V půl jedné jsem vědela, že nastoupím. Ale že proti mě pošlou Cornetovou, to jsem se dozvěděla 15 minut před zápasem. Bylo to docela nepříjemné, ale já tušila, že s ní budu hrát. S trenérem jsme probrali taktiku na ni i na Mladenovicovou.

Musela jste krotit své nadšení?

Je důležité těšit se, ale v klidu. Když vlítnu na plac, aniž bych se mírnila, tak mě to unavuje. Kontrolovala jsem si, jak jsem se povzbuzovala.

Hlásila jste se do čtyřhry a musela jste kapitána přemlouvat?

Ne. Ale moc jsem chtěla hrát. Věřila jsem, že s Kájou to můžeme dát. A tak se i stalo.

Pomohlo vám, že jste debla zvládly i v loňském finále?

Ten zápas nám dal moře zkušeností. Doma jsme prožily neuvěřitelný tlak. Věděly jsme, do čeho jdeme.

Karolína v sobotu po megabitvě s Mladenovicovou prohlásila, že je na sebe pyšná. Co vy, jste na sebe pyšná?

Jo, jsem. Jsem na sebe pyšná, že jsem zmákla dva zápasy a hlavně singl, který nebyl jednoduchý.

Hodně v něm záleželo na psychice?

Moc. Diváci byli blázniví. Rámus strašně vyčerpává, musela jsem si opakovat, že mám okolo sebe bublinu. A povedlo se!

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.