2 3

MF DNES - - SPORT - Karla Knapa reportéra MF DNES

Tolikrát už se Petr Pála trefil! Při skládání fedcupového družstva. Při nasazování hráček na jednotlivé zápasy. Při tvorbě párů do rozhodující čtyřhry.

Nespletl se ani v bitvě s odbojnými Francouzkami. Samozřejmě má z pekla štěstí, že může šéfovat báječné generaci Kvitové, Šafářové, Plíškové či Strýcové.

Přesto není náhoda, že se stal nejúspěšnějším kapitánem v dějinách kolektivní soutěže v solitérském sportu. K pěti trofejím nedokočírovaly své výběry ani legendy jako Kingová, Tarpiščev či Barazzutti. A ani jejich země neměly nouzi o znamenité tenistky.

Pála dělá spoustu věcí správně. Než oznámí nominaci, pokaždé si připraví několik variant, z nichž v žáru bitvy vybere tu nejvhodnější.

Zdá se, že si libuje v přívalech adrenalinu, nepodléhá stresu. Umí zaplašit paniku, ať se děje, co se děje. „Když dojde na debl, je to úplně jedno!“pravil klidně v sobotu večer. Přitom znal tajemství zraněné Petry Kvitové. Stav 1:1 nevypadal dvakrát uspokojivě. A francouzská šéfka Mauresmová si na závěr chystala trumf v podobě nejlepšího páru sezony Garciaová, Mladenovicová, který si ve Fed Cupu hýčkal bilanci 4-0.

Když ve Štrasburku vsadil Pála na Plíškovou a Strýcovou, musel oznámit tuze smutnou novinu Lucii Hradecké, dobré duši, která několikrát v kritické chvíli odvedla skvělé služby. Sdělování neveselých zpráv patří k jeho práci. Ovládá ho tak dobře, že dotyčnou zarmoutí, možná i naštve, ale neurazí. A když ji příště potřebuje, ona ho nepošle do háje.

Že je v souvislosti s jeho rekordním triumfem přehnaný výraz nanebevzetí? Budiž.

Že není mág? Třeba není. Ale machr ve svém řemesle zjevně ano. Mladenovicová – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ 3:6, 6:4, 14:16 Garciaová – KVITOVÁ 7:6 (8:6), 6:3 Garciaová – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ 6:3, 3:6, 6:3 Cornetová – STRÝCOVÁ 2:6, 6:7 (4:7) Garciaová, Mladenovicová – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ, STRÝCOVÁ 5:7, 5:7

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.