Švýcarská nej

Švýcarsko má jeden handicap: je tam draho. Když se s tím smí říte, užijete si báječnou dovolenou. A poznáte, že reklamní slogan „Od palem na ledovce během jednoho dne“není ani trochu přehnaný.

MF DNES - - ONADNES CESTY -

Kdo chce poznat švýcarská nej, bude jezdit vlakem a lanovkami. Tím pádem je lepší nechat auto doma a vydat se na klasický zájezd, protože autobus vždycky přejede do cílového nádraží. Nemusíte se vracet tam, odkud jste vyjeli, a navíc na extrémně drahé jízdenky lze uplatnit skupinové slevy. Jestli za lanovku na Malý Matterhorn a zpět zaplatíte 100, nebo 80 švýcarských franků, je opravdu rozdíl. Naše průvodkyně nabízela ke každému výletu několik variant, takže každý si může vybrat podle kondice svého těla i peněženky. Výběr je občas těžký: lituju, že jsme se nedostali na Schiltorn – vrchol s otáčivou restaurací, kde se odehrávala bondovka Ve službách Jejího veličenstva.

NEJVYŠŠÍ ŽELEZNIČNÍ STANICE

Začali jsme pohledem na nejvyšší vrcholky Bernských alp. Krasavici Jungfrau jsme pozorovali od snídaně, pak jsme se vydali až pod její vrchol, do nejvýše položené železniční stanice v Evropě Jungfraujoch (3 454 metrů nad mořem), do království věčného ledu. Cestou je zastávka na aklimatizaci, přesto se nahoře dýchá hůř. Místním kavkám, které loudí svačiny, ale řídký vzduch nevadí. Okupují vyhlídkovou terasu nad ledovcem Aletsch, který je díky své šestadvacetikilometrové délce zapsán na seznam dědictví UNESCO. Turistickou atrakcí je ledový palác s modře nasvícenými sochami. Děti asi nejvíc ocení „zamrzlou“veverku z filmové Doby ledo- onadnes.cz

Sestup z mezistanice pod Piz Nair není vysokohorská túra, ale příjemná procházka

V Zermattu téměř odkudkoli uvidíte Matterhorn

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.