Jak zvládnout EET

MF DNES - - EET -

celý doklad a vytvořit nový.

A pak o víkendu mi nešel chvíli internet a neodesílaly se doklady do systému. Zjistil jsem to podle toho, že FIK se nejmenoval FIK, ale PKP a byl na účtence místo obvyklých dvou řádků jedenáctiřádkový. Po obnovení internetu jsem doklady odeslal do systému ručně – jedním kliknutím všechny najednou.

Co si o EET myslíte teď, když už ji máte ozkoušenou?

To co na začátku – když vše bude fungovat, jak má, tak to pro nás žádné zatížení není. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby se nic takového zavádět nemuselo, ale to bychom nesměli být v Česku.

Jinou otázkou je, zda jsou všechny daně a poplatky nastaveny tak, aby někteří živnostníci mohli podnikat dál. Já jsem například v práci zhruba 300 hodin měsíčně. Rád bych zaměstnal pomocníka na částečný pracovní úvazek, ale když si sečtu, kolik by to stálo... Třeba odvody se nepočítají ze skutečné mzdy, ale ze mzdy minimální, i kdyby člověk pracoval na třetinu úvazku.

Vyřídit registraci na finančním úřadě trvalo asi půl hodiny. Nepřišlo mi to složité.

● Vyžádejte si autentizační údaje, a to elektronicky na portálu Daňové správy: http://adisspr.mfcr.cz. K tomu potřebujete datovou schránku. Kdo ji nemá, dojde si pro údaje osobně na finanční úřad.

● Pomocí autentizačních údajů se pak na portále Daňové správy registrujete, změníte si heslo a zažádáte o certifikáty. Ke každé pokladně budete potřebovat jeden certifikát.

● Nastavíte si dobu odezvy – čas, během kterého může pokladna odesílat údaje úřadům. Když data neprojdou, vytiskne se jiný typ účtenky a systém je odešle později. Nejkratší možná doba odezvy je dvě vteřiny.

● Vyberete si z mnoha nabídek pokladní systém. Pokud ho nezvládnete zprovoznit sami, požádáte o to obchodníka, který vám ho prodal.

● U nejjednodušších systémů stačí naťukat částku, vybrat sazbu DPH a kliknout na tlačítko EET. Vyjede účtenka, tu dáte zákazníkovi a je hotovo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.