Ke svačině hranolky. Školní bufety se ruší

Pamlsková vyhláška měla dětem zajistit zdravou stravu. Dopadlo to naopak

MF DNES - - FRONT PAGE - Radka Hrdinová s přispěním Alžběty Šimkové

Dva druhy ochucené vody, obložené housky a papírové kapesníčky. To je vše, co si nyní mohou koupit děti ve školním bufetu na Základní škole Ohradní v Praze.

Nabídka školního bufetu se tenčí od září, kdy vstoupila v platnost takzvaná pamlsková vyhláška. Školní bufety podle ní mají možnost do konce roku doprodat dříve nakoupené zboží, nové už ale musí nakupovat podle nových pravidel.

A to se nedaří. Přísným limitům na obsah soli, cukru a tuku nevyhovuje většina běžně prodávaných potravin včetně jogurtů nebo sýrů.

Ředitelka školy v Ohradní Eva Smažíková předpokládá, že bufet u nich ve škole brzy zavře. Když není co prodávat, nejsou tržby a není z čeho platit provoz. Že přijdou o možnost koupit si svačinu ve škole, ale nehrozí jen dětem v této škole.

Statistiky České školní inspekce ukazují, že školy se začaly na vyhlášku připravovat už v minulém školním roce. Škol, kde si děti mohly koupit slazené limonády, ubylo. V řadě škol však problém vyřešili tak, že automaty a bufety zrušili.

Až do loňska automatů a bufetů přibývalo. „V minulém školním roce už jsme zaznamenali pokles, zřejmě v důsledku připravované vyhlášky,“říká ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Jeho podřízení zaznamenali loni automat nebo bufet na 18,6 procenta škol, které navštívili. O rok dříve to bylo 22,6 procenta škol.

Že to zlepší stravování dětí, tomu ředitel Malostranského gymnázia Tomáš Ledvinka nevěří. I proto se obává o osud „svého“bufetu. „Za rohem máme McDonald’s. V době, kdy občerstvení ve škole ještě nebylo, jsme každou chvíli řešili nepovolené opuštění školy. Vyskočit oknem v přízemí a doběhnout za roh pro hranolky se za přestávku pohodlně stihne,“říká.

Na to, že vyhláška školní bufety poškodí, upozorňují školské asociace dlouho. „Dobře zavedené školní bufety zavřeme a děti si budou kupovat chipsy a limonádu cestou do školy. Je to celé nesmysl,“myslí si ředitelka Gymnázia Nad Štolou a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Bufety zavřeme a děti si budou kupovat chipsy cestou do školy. Je to celé nesmysl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.