„Největší problém vidím v jazykové bariéře“

MF DNES - - Z DOMOVA - — Iva Bezděková

Zubní lékařka Oleksandra Ivanishen přišla do Prahy před pěti lety. Na webu má desítky referencí od spokojených pacientů. Na rozdíl od velké části ostatních ukrajinských zubařů má aprobační zkoušku složenou. Poukazuje ale na to, že testy jsou velmi těžké. Nejnáročnější jsou podle ní zkoušky z češtiny.

Jste absolventkou Ukrajinské lékařské stomatologické akademie v Poltavě. Jakou pověst má tato škola? Vyučují zde pedagogové se zkušenostmi z evropských zemí?

Studium jsem na škole ukončila před pěti lety. Je to nejznámější a jedna z nejlepších stomatologických akademií na Ukrajině. Výhodou této akademie je, že od 3. ročníku studia se začíná pracovat s pacienty, samozřejmě pod dohledem pedagogů. Po každém úspěšném ročníku je ještě povinná letní praxe. Ano, jsou tam pedagogové, kteří studovali v EU a USA, a proto je na této akademii i fakulta pro cizince, kde se vyučuje v anglickém jazyce.

Je pravda, že standard zubní péče na Ukrajině je celkově nižší než v ČR? Zvláště na vesnicích, kde žijí chudší lidé?

Ano. Na ukrajinských vesnicích je to podobné jako na těch českých. I tady je zubní péče na vesnicích na nižší úrovni než třeba ve městě. Co se týká velkých měst, kvalita péče je na Ukrajině velice dobrá a jde velice rychle dopředu.

Řada zubních lékařů mimo země EU má se získáním aprobační zkoušky problém a dělají ji opakovaně. Jak obtížné bylo pro vás získat u nás aprobační zkoušku?

Zkoušku jsem skládala už před třemi lety a musím říci, že jednoduché to opravdu nebylo, ale mám ji zvládnutou úspěšně. Jediný problém ovšem vidím v jazykové bariéře. Zkouška se skládá ze dvou částí. První část je test a druhá část je ústní zkouška, která je opravdu těžká.

Zubařů z Ukrajiny je u nás více než zubních lékařů ze Slovenska. Čím je podle vás daný tento enormní zájem ukrajinských lékařů o českou stomatologii?

Myslím si, že hlavní důvod, proč je tu více ukrajinských lékařů, jsou výrazně lepší finanční a životní podmínky ve srovnání s domovskou zemí. Z České republiky je i daleko snazší přístup do jiných evropských zemí, než kdyby se o to snažil člověk přímo z Ukrajiny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.