Dva „proruští“prezidenti

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Bulharsko a Moldavsko jsou si v mnohém podobné. Nejchudší země Evropské unie i nejchudší stát celé Evropy se dlouhá léta potýkají s masovým exodem lidí za prací. Z kdysi skoro devítimilionového Bulharska je sedmimilionový stát a v Moldavsku se demografové jen dohadují, zda v zemi z oficiálně uváděných 3,5 milionu obyvatel dnes žije 2,4 milionu lidí, nebo ještě o dvě stě tisíc méně.

Právě odchod třetiny vzdělanějších obyvatel za hranice může být v případě Moldavska odpovědí na to, proč se politické vahadlo obrátilo od Bruselu k Moskvě a v neděli zvítězil proruský prezidentský kandidát socialistů Igor Dodon.

Ve volbách sice hlasovalo na ambasádách v západoevropských metropolích rekordních 120 tisíc voličů, ale i tak to byl jen zlomek těch, kteří žijí v zahraničí. „Volby byly špatně zorganizované. Velké množství lidí nemohlo volit,“uvedla poražená proevropská kandidátka Maia Sanduová.

V Moldavsku, kde v mnoha rodinách zůstali s vnuky jejich prarodiče, zatímco otcové a někdy i matky se vydali za prací na Západ, tak zvítězila postsovětská nostalgie. Může za to ale i bankovní skandál, při němž (paradoxně zřejmě do Ruska) zmizela pro Moldavsko ohromná suma miliardy dolarů, i to, že v posledních dvou letech se ekonomická situace dále zhoršovala. Podílelo se na tom i ruské obchodní embargo, jímž po podpisu asociační dohody Moldavska s EU v roce 2014 Igor Dodon (41), nový moldavský prezident

Dodon byl v době, kdy se jeho dnes socialistická strana jmenovala komunistická (v letech 2006 až 2009) vicepremiérem vlády. Zkušený politik se staví za obnovení spolupráce s Ruskem, od níž si slibuje hospodářský vzestup i sjednocení země s Podněstřím.

Rumen Radev (53), nový bulharský prezident

Vítěz prezidentských voleb je bývalým velitelem bulharského letectva. V 1992 vystudoval Maxwell Squadron Officer School v USA a v roce 2003 tam získal doktorát. Je proti sankcím EU vůči Rusku.

Moskva zakázala dovoz moldavského zboží.

I když nový prezident Dodon slíbil, že bude hlavou všech Moldavanů, jak těch, kteří si přejí integraci s Evropskou unií, tak těch, jež by raději k Rusku, jeho první kroky jsou jednoznačné. Na první cestu ve funkci chce vyrazit do Moskvy, kde plánuje podepsat dohodu o „strategickém partnerství“. Ta by měla Kišiněvu nejen znovu otevřít ruské trhy, ale také umožnit sjednocení s odtrženeckým Podněstřím. Tam Moskva už téměř čtvrtstoletí podporuje separatisty a svými „mírovými jednotkami“nad nimi drží ochrannou ruku. „Voliči hlasovali pro jednotu, pro přátelství s Ruskem, pro neutralitu, pro pravoslaví, pro sjednocení země,“uvedl Dodon pro televizi Rossija 24.

Je ale otázka, zda na obrat k Rusku bude mít Dodon sílu. Prezident je sice v Moldavsku poměrně silnou figurou, ale není to samovládce. U moci tam stále zůstává prozápadní vláda v čele s premiérem Pavlem Filipem, která sice uvedla, že je připravena s Dodonem spolupracovat, ale nedovolí „zvrátit zpět“cestu k větší integraci s EU.

V Sofii padla vláda

Vedle Kišiněva odešel z Kremlu blahopřejný telegram v noci na dnešek i do Bulharska. Tam obsadí prezidentské křeslo další proruský politik, bývalý šéf letectva a kandidát opozičních socialistů Rumen Radev. Zatímco volby v Moldavsku nesou mnoho stop ruského vlivu, v Bulharsku vyhrál Radev hlavně díky chybnému výběru protikandidátky z řad vládnoucího hnutí Gerb premiéra Bojko Borisova. Pravicová kandidátka Cecka Cačevová se charizmatickému Radevovi prostě nevyrovnala. Radev, příznivec urovnání vztahů s Ruskem, bude jako prezident hrát spíše symbolickou roli.

Premiér Borisov podal po prohře Cačevové demisi. Bulharsko tak čekají předčasné volby, v nichž mají socialisté slušné šance. Po silném nedělním zemětřesení, při kterém zemřeli nejméně dva lidé, zasáhly včera Nový Zéland následné otřesy o síle 6,2 stupně.

Stejně jako první úder živlu postihly zejména východní pobřeží méně obydleného Jižního ostrova v okolí města Christchurch. Poškozeny jsou desítky domů nejen přímo v této oblasti, ale i v metropoli Wellingtonu ležící na Severním ostrově. Škody podle premiéra Johna Keye dosáhnou několika miliard novozélandských dolarů.

Mnoho obyvatel postižených oblastí strávilo noc na včerejšek mimo své domovy v obavách z následných otřesů, kterých byly podle seizmologů napočítány stovky. Záchranářům se z trosek domů podařilo vytáhnout již řadu lidí včetně stoleté ženy v přístavním městě Kaikoura. (ČTK, zah)

Foto: 3x AP

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.