Studie odpoví na otázku, zda stavět lanovku do zoo

MF DNES - - PRAHA -

Praze už jen dalších osm zimních stadionů. Některé z nich jsou navíc ve špatném stavu.

Problémy však nemá jen lední hokej. Jak upozorňuje předseda Pražské tělovýchovné unie Jaroslav Chvalný, nedostatek sportovišť v hlavním městě hlásí i další sporty.

„V Praze je například velmi málo multifunkčních hal, ve kterých se dá hrát volejbal, basketbal, házená nebo florbal,“říká Chvalný s tím, že nejhorší situace je především na jihu metropole nebo v Praze 5. „Stávající haly mají nevyhovující zázemí, leckde na úrovni minulého století,“dodává.

A jeho slova potvrzují i představitelé sportovních klubů. „Pokud se budeme bavit o basketbalových halách, tak je na tom Praha v porovnání s dalšími evropskými městy velmi špatně,“komentuje nedostatek sportovišť Petr Jachan, manažer basketbalového klubu USK Praha.

Nižší basketbalové soutěže často využívají školní tělocvičny. Ty však florbalistům či volejbalistům nevyhovují. „Třeba tělocvičny na sídlištích, které vznikaly v 80. letech, jsou malé, mají nízké stropy a v rámci soutěží se tam nedá hrát téměř nic,“připomíná Chvalný. Jediným řešením je podle něj to, aby město investovalo do výstavby nových víceúčelových hal.

Zřejmě nejlepší pozici, co do počtu sportovišť, má v Praze fotbal. Ani ten však nemá podle Chvalného svá hřiště v ideálním stavu. Chybí hlavně kvalitní trávníky nebo moderní šatny.

Centrum sportu na Výstavišti

Nedostatky v síti sportovišť si uvědomuje i vedení města. V návrhu rozpočtu na příští rok proto radní vyhradili 214 milionů korun na investiční granty v oblasti sportu. Zhruba třicet milionů má jít například do výstavby veřejně přístupných venkovních posiloven. Nové sportovní haly ale zatím v návrhu rozpočtu jasnou položku nemají.

Řešit by je však mohla připravovaná koncepce rozvoje sportu, o které MF DNES informovala už v září. Ta navrhuje, aby v Praze vznikla páteřní síť sportovišť v majetku města. Investovat by se mělo třeba do zmiňovaných multifunkčních hal.

„Současnou síť sportovišť považujeme za nedostatečnou a zastaralou,“říká předseda magistrátního výboru pro sport a volný čas Antonín Lébl (ANO). Kromě menších sportovišť pro veřejnost i sportovní kluby by mohlo vzniknout také velké sportovní centrum v areálu holešovického Výstaviště. Počítá se s tím, že tam vyroste multifunkční hala pro šest tisíc diváků, tréninkové haly pro hokej, basketbal či florbal nebo venkovní tenisové kurty. Praha věnuje Italsko-české smíšené obchodní průmyslové komoře půl milionu korun. Finance mají sloužit na odstranění následků letošních zemětřesení. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) budou o darování peněz na svém dnešním jednání rozhodovat radní města. Zemětřesení postihla střední Itálii letos v srpnu a koncem října a z domovů vyhnala desítky tisíc lidí. Peníze Itálie dostane v rámci sbírky pořádané několika organizacemi, do které hlavní město přispěje. (ČTK) Organizace Ropid, která plánuje hromadnou dopravu v Praze, si dá vypracovat studii na stavbu lanovky z trojské zoo směrem do Podbaby. Lanovka by měla ulevit přeplněným autobusům jezdícím k zahradě. „Studie by měla zodpovědět, jak by měla lanovka vypadat, o jaký typ by se jednalo a jakou by měla mít kapacitu. Rovněž zodpoví, zda ji vůbec lze stavět,“řekl ředitel Ropidu Petr Tomčík. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka by ale spíš než lanovka měla zahradu s Prahou 6 propojit tramvaj. „Vybudování lanovky do zoo je diskutováno už víc než půl století, ale vždy z těchto plánů sešlo. Vhodnější bude tramvaj, která pojede z Prahy 6 k severozápadnímu cípu zoo a odtud tunelem do Bohnic,“uvedl pro iDNES.cz Bobek. (bun, ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.