Školy obcházejí pamlskovou vyhlášku. Zákon neporušují

MF DNES - - Z DOMOVA - — Radek Latislav

Už od ledna se budou muset žáci na základních školách obejít bez čokolád či sladkých limonád. Jejich prodej zakazuje takzvaná pamlsková vyhláška, která si klade za cíl vymýtit nezdravé potraviny ze škol. Ministerstvo však nastavilo limity tak přísně, že za nezdravou potravinu je považováno prakticky vše, co dnes školní bufety nabízejí. I zcela běžné potraviny. Proto v řadě případů jejich provozovatelé zvažují ukončení svého podnikání.

Školy už teď přemýšlejí, jak jejich služby nahradit a vyhlášku obejít. Asi nejoriginálněji na to šli na svitavské základní škole T. G. Masaryka, která přednedávnem začala nabízet svačiny z vlastní školní jídelny.

„Nemáme ani automaty, ani bufet. Rozhodli jsme se spolupracovat se školní jídelnou. Svačinky dostávají děti v budově jídelny mimo školu, kam si pro ně mohou o velké přestávce dojít. Domnívám se, že pamlsková vyhláška se na ně nevztahuje,“uvedl ředitel školy Jiří Sehnal ke službě, kterou využívá asi padesát až šedesát dětí z celkových tří set žáků školy. Svačiny tak splňují požadavky na nutriční výživu, už však nemusí plně vyhovovat přísným požadavkům ministerstva.

„Prodávají tam takové věci, které vedou děti ke zdravému životnímu stylu a splňují, že pro dítě nejsou extrémní zátěží. Co připravují, do toho jim nemluvíme, jde o soukromý objekt,“dodal ředitel Sehnal k nabízenému sortimentu.

Aby se služba neminula účinkem a děti si za peníze od rodičů nekupovaly namísto svačiny smažené brambůrky nebo čokoládu v blízkém obchodě, rodiče školákům nabijí peníze na čip, kterým školáci bezhotovostně platí i obědy.

V některých případech školy umožňují, aby si rodiče pro své děti objednávali svačiny u specializovaných firem, které je dětem dodají do škol na jejich jméno. I když podle informací redakce tato služba funguje na několika školách, zatím je o ni jen malý zájem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.