„Bylo to cinklé.“Případ hejtmana míří k soudu

MF DNES - - FRONT PAGE -

LIBEREC Dvouleté vyšetřování hejtmana Martina Půty a manažerů firmy Metrostav pro korupci končí.

V případu, v němž jde mimo jiné o projekt na opravu kostela v Liberci, se obvinění a jejich obhájci seznamují s kompletním spisem.

Poté se bude rozhodovat o podání obžaloby. Vyšetřovatelé mají trumf v podobě jednoho z obviněných, Jiřího Zeronika, který se rozpovídal. Potvrdil, že dvě zakázky, z nich jedna na opravu kostela, z dotací EU byly „cinknuté“. Zeronik se původně snažil získat status spolupracujícího obviněného. Policii vypověděl, že projekt byl zmanipulovaný už na začátku a padly tam nabídky úplatků. „Určil lidi, kteří mu říkali, že to bude muset být nadhodnocené,“řekl zdroj, který spis zná.

Půtu detektivové viní, že převzal úplatek výměnou za podporu projektu. Dovedly je k tomu podezřelé schůzky hejtmana na benzinové pumpě (kde údajně převzal peníze) a zabavená tabulka s vyznačenými ciframi úplatků. Hejtman popírá vinu. „Viděli jsme spis a budeme požadovat zastavení trestního stíhání, nejsou tam proti mně důkazy,“řekl Půta. Tvrdí, že má svědky, kteří s ním na schůzkách byli a žádné předání úplatku neviděli. — Jakub Pokorný, Adéla Paclíková

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.