Strach z polských vajec

Čeští drůbežáři cítí příležitost ke zdražení

MF DNES - - FRONT PAGE - Jan Brož redaktor MF DNES

PRAHA Přes 4,7 milionu vajec z Polska nařídila v uplynulých dnech stáhnout z prodeje či z výroby Státní veterinární správa (SVS).

Vejce do Česka dodala polská společnost Wozniak. Její produkty jsou v podezření jako zdroj salmonelózy v několika evropských státech. „Všechna vejce byla zlikvidována,“uvedl šéf SVS Zbyněk Semerád. Veškerý dovoz společnosti do Česka je až do prošetření událostí zastaven.

Polské ceny bezkonkurenční

Polská vejce, podobně jako jiné potraviny, v posledních letech zaplavila český trh. Jejich dovoz za uplynulých deset let narostl na dvaapůlnásobek.

Poláci nabízejí svá vejce až o polovinu levněji, než jsou výrobní náklady tuzemských drůbežářů. Tomu čeští potravináři nedokážou konkurovat a jejich podíl na trhu plynule klesá. Samotná společnost Wozniak chová přitom podle místopředsedy Českomoravské drůbežářské unie Zdeňka Mlázovského více nosnic, než kolik jich je v celé České republice.

Stejně jako u minulých potravinových skandálů je tak i aktuální aféra se salmonelou pro české potravináře vítanou příležitostí, jak Polákům zavařit.

Agrární komora v čele s bývalým ministrem zemědělství v Rusnokově vládě Miroslavem Tomanem včera ostře zaútočila na české státní úřady, aby dovozy z Polska ještě více omezily.

Zároveň vyzvala ministerstvo zemědělství k prosazení povinnosti uvádět zemi původu vajec na krabicích. Odkud vejce pocházejí, je zatím označeno pouze na skořápce, a zákazník tak musí krabičku v prodejně otevřít a informaci luštit z často těžko čitelného razítka.

Čekání na neštěstí druhého

Ministerstvo zemědělství už projevilo ochotu označování krabiček změnit. Že by se však českým drůbežářům podařilo trend zvrátit, je málo pravděpodobné. Minulé aféry, jako byl třeba výskyt technické soli v jídle, s poptávkou po polských potravinách v Česku zamávaly jen krátkodobě. Pro většinu Čechů hraje totiž při nákupu stále hlavní roli cena, a tu dokážou Poláci nabídnout suverénně nejnižší.

Mlázovský už naznačil, že čeští producenti vajec využili aktuálních problémů Poláků a zvýšené poptávky po vejcích v předvánočním období a prosadili u řetězců růst cen. „Řeknu to na rovinu, vždycky čekáme na neštěstí druhého, abychom se na něm mohli zahojit a diktovat ceny,“prohlásil Mlázovský.

Foto: Pavlína Saudková

Podzimní hrátky Sedm známých Čechů a Češek svérázně pokreslilo na přání MF DNES maketu draka. Výtvory slavného fotografa Jana Saudka a dalších najdete v dnešním Magazínu DNES+TV.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.