Exekuce na exekutora Vránu

MF DNES - - FRONT PAGE - Jakub Pokorný reportér MF DNES

OLOMOUC Kdo s čím zachází, s tím také schází.

Advokát Petr Němec včera podal návrh na exekuci na bývalého přerovského „krále exekutorů“Tomáše Vránu kvůli dluhu 96 tisíc korun. Dluh souvisí s tím, že Vrána před časem prováděl exekuci na Němcova klienta pana Jiřího (nepřál si uvést celé jméno), a to na základě nálezu rozhodčího soudu. Pan Jiří měl dluh u úvěrové společnosti. Jenomže státní soud pak rozhodnutí rozhodce zrušil a exekuce byla najednou neplatná.

V té chvíli by měl i bývalý exekutor Vrána vrátit svoji odměnu 96 tisíc korun, kterou získal za zrušenou exekuci. Jenže ten se k tomu neměl. „Vrána s námi komunikoval, že to pořešíme a že se judikatura vyvíjí různě. Že už takové spory někdy vyhrál a někdy zase prohrál a ať to necháme na soudu,“uvedl v pondělí pro MF DNES Petr Němec. Co je však podstatné, Vrána se podle Němce nijak nebránil, přesněji řečeno nepodal proti platebnímu rozkazu odpor, a dluh tudíž nezpochybnil.

Návrh na exekuci za pana Jiřího bude však nejspíš jen prvním z mnoha, které se na Vránu řítí. „My evidujeme u klientů desítky takových dluhů, ale tenhle první případ jsme dotáhli takhle daleko,“uvedl Němec.

Advokát Němec spolu s Tomášem Pospíšilem z projektu „Exekutor má smůlu“podali na Vránu včera návrh na exekuci u Okresního soudu v Olomouci, tedy ve městě, kde má teď Vrána advokátní kancelář. Telefon ve Vránově kanceláři vzala včera jeho kolegyně, která přislíbila, že Vrána zašle reakci e-mailem. Do uzávěrky tohoto vydání však žádná odpověď nedošla.

Otázkou ještě je, jestli by nárok pana Jiřího neměl spíš přejít na Exekutorský úřad Přerov, který teď už vede Vránův nástupce Lukáš Jícha.

MF DNES se proto obrátila na exekutorskou komoru. „V případě, že byl dnes podán exekuční návrh, je třeba vyčkat, až soud exekutora pověří vedením exekuce a řízení bude pravomocné,“odpověděl vyhýbavě mluvčí komory Petr Vorlíček. Obecně však dodal, že pokud se exekuce zastaví, může dojít i k tomu, že bude exekutor nucen vrátit odměnu, kterou původně dostal.

Tomáš Vrána jako exekutor skončil loni v září. Předtím vybudoval úřad s více než sto padesáti zaměstnanci a 60 tisíci exekucemi ročně. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán mu tehdy vyhlásil válku a podal na něj kárnou žalobu. Vrána jejímu projednání svou rezignací předešel. V dubnu po něm přerovskou „továrnu na exekuce“převzal právě Jícha.

200 tisíc exekucí neplatí

Projekt Exekutormá smůlu.cz se více než dva roky věnuje zastavování protiprávních exekucí, které byly nařízeny na základě neplatných rozhodčích nálezů. Za svoji existenci pomohl zastavit stovky exekucí za více než 100 milionů korun.

„V Česku existuje pořád přibližně 200 tisíc protiprávních exekucí, které mohou být zastaveny,“míní Tomáš Pospíšil z projektu Exekutor má smůlu.

Tomáši Vránovi (na snímku) se přezdívalo král exekutorů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.