Obviněný optimista

Policie finišuje s případem obviněného hejtmana Půty. A má svědka jako trumf

MF DNES - - Z DOMOVA - Jakub Pokorný Adéla Paclíková

Pozítří uplynou dva roky ode dne, kdy byl liberecký hejtman Martin Půta obviněn z přijetí úplatku pět set tisíc korun. Obvinění věčně usměvavého Půty, který se dostal až do čela Starostů a nezávislých, bylo pro celou politickou scénu překvapením.

Kupodivu mu ale nezničilo kariéru – ačkoliv musel z čela Starostů odejít, letos v říjnu Půtovi Starostové pro Liberecký kraj vyhráli volby s ještě lepším výsledkem než minule.

Případ, se kterým právě policie finišuje, je přitom daleko rozsáhlejší – jen spis má padesát šanonů a zabírá jednu celou místnost.

V kauze je totiž obviněno třináct lidí a čtyři firmy. Šlo o to, že skupina libereckých podnikatelů původně chtěla opravit zchátralý liberecký secesní kostel Máří Magdaleny a přebudovat ho na „centrum geotermální energie pro občany“.

Co tam chtěli s geotermální energií dělat, nikdy pořádně nevysvětlili, nicméně podle policie chtěli získat dotaci 55 milionů korun – tedy o 24 milionů korun víc, než by rekonstrukce kostela reálně stála. Zbytek peněz by si rozdělili. Kromě toho žádali ještě o dotaci na „Oddechovou zónu Perštýn“v Liberci.

Předsedou správní rady „Geotermální energie“byl nejprve podnikatel Jiří Zeronik, bývalý liberecký zastupitel za ODS. I jemu policie sdělila obvinění. Jenže Zeronik se na rozdíl od ostatních rozhodl promluvit. Původně dokonce do protokolu o výslechu uvedl, že bude usilovat o status spolupracujícího obviněného, nakonec se však přiznal částečně, že o nezákonných machinacích věděl. Jeho advokát Jiří Teryngel však usiluje, aby byl jeho klient potrestán maximálně za neoznámení trestného činu a jinak očištěn od všech obvinění.

„Zeronik o tom, že se má dát úplatek, věděl a neoznámil to,“uznává Teryngel. Jenže úplatky měly podle policie jít v této kauze i jiným úředníkům, nejenom Půtovi.

Pro detektivy je ale Zeronik klíčový svědek, nicméně v jedné věci jim nepomohl. O roli hejtmana Půty nic nevěděl, to šlo mimo něj.

Vědět to dřív, projekt zastavím

Půta zůstal stejným optimistou, i když teď nejspíš půjde k soudu. Připouští chybu, že kromě kanceláře na hejtmanství měl druhou „kancelář“na čerpací stanici na kraji Liberce a sešel se tam s pozdějšími spoluobviněnými – manažery firmy Metrostav.

„Možná bych to doplnil o to, že kdybych o některých lidech, se kterými jsem se scházel, věděl to, co vím teď i po tom nahlížení do spisu, tak bych se s nimi nikdy nescházel,“řekl včera hejtman Půta. Dodal, že kdyby měl informace, které nyní má, tak by financování sporného projektu kostela zastavil. Co vlastně policie na hejtmana má a z čeho ho viní? Policie má odposlechy hovorů mezi Půtou a manažerem z Metrostavu, v nichž ladí postup na výboru regionální rady, kde se financováním projektu kostela zabývali. A Půta aktivně vystupuje ve prospěch projektu.

Navíc detektivové zabavili při domovních prohlídkách tabulku s rozepsanými ciframi úplatků, kde je položka „800 tisíc korun pro Nejvyššího“. Když si to policisté dali dohromady s Půtovými schůzkami na benzinkách, dovodili z toho, že úplatek převzal.

Sám Půta trvá na tom, že v kompletním spisu (který už viděl) není žádný důkaz, který by prokázal, že si na benzince peníze převzal.

Dozorující státní zástupce Radim Kadlček potvrdil, že policie už ukončila prvotní sběr důkazů a advokáti s klienty studují spis. „Mohu potvrdit aktuální fázi trestního řízení, kdy skutečně probíhají s jednotlivými obviněnými úkony prostudování spisu. Nelze však automaticky dovozovat, že tímto vyšetřování končí. Obvinění mohou v rámci tohoto úkonu navrhnout doplnění vyšetřování,“napsal Kadlček.

Foto: B. Černý, MAFRA

Případ Půta Hejtman Martin Půta neztrácí dobrou náladu, ani když jeho případ zřejmě již brzy zamíří před soud.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.