Duchovní musí odložit šaríu

MF DNES - - Z DOMOVA -

O takzvaném „brutálním úniku informací“z policejního vyšetřování nejsou důkazy. Řekl to předseda sněmovní vyšetřovací komise Pavel Blažek poté, co poslanci včera vyslechli žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petra Šeredu a Jarmilu Ošlejškovou. Státní zástupce Šereda naopak trvá na tom, že informace od policie nepochybně unikaly.

„Nás bude zajímat, jakým způsobem probíhalo vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), které dozorovalo státní zastupitelství v Olomouci. Ukázalo se, že tam jsou zásadní chyby, a nás zajímá, kdo za to může,“nastínil před zasedáním Blažek.

V případu zmanipulovaných zakázek na informační systémy bylo obviněno 27 lidí a dvě firmy. Trestní stíhání zahrnuje 14 veřejných zakázek, jejichž celková hodnota je několik set milionů korun. Bývalý detektiv již neexistujícího Útvaru odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek v minulosti v souvislosti s toto kauzou nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“. (jkk)

Každý zahraniční kazatel má slíbit, že upřednostní české právo, kulturu a zvyklosti. Jinak nebude moci působit.

Artur Janoušek reportér MF DNES

Obava z radikálních islámských kazatelů vedla skupinu poslanců z ANO k předložení návrhu novely zákona o církvích. Chtějí tak dostat pod kontrolu duchovní přicházející ze zahraničí.

Ještě než začne kázat, měl by být každý šiřitel víry poučen o kultuře, právu a zvyklostech v Česku. A musel by podepsat čestné prohlášení, že je nebude porušovat.

„Zkušenosti ze západní a severní Evropy ukazují, že je nutné účinně čelit radikalizaci evropských islámských obcí. K té přispívají hlavně duchovní ze zemí ortodoxního – wahhábistického a salafistického – islámu,“stojí v návrhu novely zákona o církvích.

Předkládá ji celkem 17 poslanců, 14 z nich je z ANO, dva z ČSSD a jeden z ODS. Hlavním autorem je Zdeněk Soukup z ANO, jenž je iniciátorem platformy zákonodárců pro zachování evropské kultury a jejích hodnot. „Mám obavy z divoké migrace, a především z vlivu islamismu u nás,“říká.

Soukup odmítá, že by návrh na evidenci zahraničních duchovních mířil jen proti islámu. „Nejsem islamofob,“ujišťuje. V textu návrhu je však islám zmíněn a Soukup o něm také nejčastěji mluví, když svůj nápad vysvětluje.

„Právo šaría, nadřazenost těch, kteří vyznávají islám, nad ostatními, nerovnost mezi mužem a ženou, to je porušení základních principů, kterými se řídí euroamerická civilizace,“říká.

Soukup připouští, že neví, zda do Česka radikální duchovní míří. „Návrh je spíš preventivním opatřením, které vzešlo ze zkušeností ze zahraničí, z Německa a Nizozemska,“řekl. Zrovna včera provedla německá policie rozsáhlý zátah na salafisty, jejichž extremistický spolek vláda rozpustila (čtěte na str. 6).

„Ať si muslimové a další vyznávají svá náboženství doma, ale proboha ať se nesnaží přetvářet naše hodnoty a naše normy. To vidím jako velké nebezpečí,“míní Soukup.

Poučování není nejdůležitější

O čem konkrétně poučit kazatele, zatím není jasné. Soukup připouští, že důležitější je mít o nich přehled. „Poučení je takové alibi, jak podchytit ty lidi,“řekl.

Křesťanských ani židovských duchovních se povinnost netýká, neboť mají na rozdíl od muslimů zvláštní práva. „Tradiční církve neznamenají takové riziko, jako je radikální islamismus,“míní Soukup.

Pokud by zahraniční duchovní prohlášení nepodepsal, jeho náboženské společnosti by hrozila ztráta registrace. Jak se však o neevidovaném člověku ministerstvo kultury dozví? „Vždycky se najde někdo, kdo na to upozorní,“říká Soukup.

V případě, že by kazatel podepsal, a přesto při své činnosti porušoval české právo, kromě zrušení registrace by mu hrozilo také stíhání. Třeba za podněcování k nenávisti. ● Skupina sedmnácti poslanců v čele se Zdeňkem Soukupem z ANO chce do zákona o církvích dostat nařízení, podle něhož by zahraniční duchovní po příjezdu do Česka museli podstupovat poučení o kultuře, právu a zvycích v České republice a podepsat čestné prohlášení, že je nebudou porušovat. ● Návrh se netýká tradičních křesťanských církví, povinnost by měli zejména islámští duchovní. ● Poslanec Soukup připouští, že hlavní je, aby se o cizích kazatelích působících v Česku vědělo. Úředníci ministerstva kultury by mohli kontrolovat, zda duchovní slib dodržují. Pokud by ho porušovali nebo se „evidenci“vyhnuli, jejich náboženské společnosti by hrozila ztráta registrace. Vladimír Sáňka. „Nelíbí se nám však nerovný přístup, že někdo má dělat něco, co jiný nemusí,“dodává.

Proti se staví i resort, který by měl návrh uskutečňovat. „Ministerstvo kultury novelu vnímá jako protiústavní a diskriminační. Navrhovaná změna není účinnou metodou, jak efektivně čelit radikalizaci české muslimské obce, jak argumentují předkladatelé,“namítá mluvčí resortu Simona Cigánková. Ministerstvo navíc upozorňuje, že by muselo přijmout úředníky, kteří by poučení zařizovali, a pořídit překlady do spousty cizích jazyků.

„Těch případů naštěstí není tolik, aby se to nedalo zvládnout. Pokud sem bude přijíždět větší množství kazatelů, kteří by šířili tendence, které ohrožují lidi v tomto státě, je zcela namístě úředníky posílit. Je lepší přijmout a platit úředníka než se dočkat toho, že nám tady budou házet bomby a odpalovat se na ulicích,“řekl Soukup. Věří přitom, že jeho návrh projde.

Křesťanských ani židovských duchovních z ciziny se povinnost netýká.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.