V Česku začal fungoval speciální babybox, slouží jen zvířatům

MF DNES - - Z DOMOVA - — Petr Kozohorský

Koupím staré elektronky, rádia, mikrofony aj. zvukovou a radiotechniku. Tel. 736722522110572 Soudní znalec zdarma ocení obrazy, známky, dopisy, pohledy, mince, bankovky. Sbírky i jednotlivosti též rád koupím a platím nejvyšší ceny. Ihned, profesionálně, 24 hodin denně. Tel: 608709299115848

housle, violloncelo, kontrabas v jakémkoliv stavu, i mistrovské. T: 775480777116812

Babyboxy, tedy schránky na odložené děti, mají v Česku už svůj zvířecí ekvivalent. První takový před časem začal fungovat v Bublavě na Sokolovsku v záchranné stanici živočichů Drosera. Lidé sem mohou vkládat nalezená zvířata, ale následně musí zaslat SMS zprávu, která zalarmuje pracovníky stanice.

„Ta textová zpráva je poměrně důležitá. Nejen proto, že musíme u každého zvířete evidovat, kde a kdy bylo nalezené, ale hlavně kvůli tomu, že nemáme nepřetržitou službu. Mohlo by se stát, že by zvíře v boxu zůstalo dlouho, což by pro ně za současného mrazivého počasí mohlo mít fatální následky,“říká Vladimír Tomáš Smolík, duchovní otec projektu bublavské záchranné stanice.

Pro něj i pro jeho kolegy, kteří stanici provozují jako svého koníčka, to ovšem znamená i usnadnění práce. „Naše spádová oblast sahá od hranic s Ústeckým krajem až po Sokolov. Vloni jsem kvůli handicapovaným zvířatům najezdil 30 tisíc kilometrů. To je hlavní důvod, proč jsme box zřídili. Zřejmě jako první ze třiceti oficiálně uznaných stanic v republice,“uvádí Smolík.

Ústředí muslimské obce považuje návrh za zbytečný. „Každý, kdo přijde, by měl automaticky dodržovat české zákony. Zvlášť když je pozván, aby zde prováděl duchovenskou službu,“říká místopředseda ústředí

V boxu jako takovém se jako první objevil drozd. „Pár dní se u nás zotavoval poté, co zřejmě do něčeho narazil. Pak jsme jej vypustili na svobodu,“vzpomíná provozovatel záchranné stanice. Po drozdovi to byl například ježek či popálená poštolka. Všem zvířatům box podle Smolíka zachránil život.

Záchrannou stanicí každoročně projde na čtyři stovky zvířat. Některá se zdrží jen pár dnů, jiná kvůli handicapu zůstanou navždy. „Už napořád tady máme i jednoho výra velkého. Doslova jsme jej vypiplali od mláděte, takže se do volné přírody už vrátit nemůže,“představuje některá ze zvířat stanice její šéf.

Když před deseti lety s jejím provozem začínal, stávalo se, že zvířata zůstala u něj doma. „Teď fungujeme tak, že pokud to jde, vypouštíme je co nejdříve na svobodu,“dodává Smolík.

Foto: Václav Šlauf, MAFRA

První Animal box zřídili v záchranné stanici v Bublavě, kterou vede Vladimír Tomáš Smolík. Zvíře stačí vložit a poslat SMS.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.