+

MF DNES - - Z DOMOVA - Ivana Karásková reportérka MF DNES

Některé děti v dětských domovech mají smůlu hned nadvakrát. Nejenže se o ně rodiče nestarali, ale potomky dokonce nehorázně zadlužili. Tím, že sjednali smlouvu s mobilním operátorem na jejich jméno a pak bez okolků telefonovali a neplatili.

Jedním z takových je případ nezletilé dívky ze Svitavska, která vyrůstala se svým bratrem u pěstounů. Letos za nimi nečekaně přišel exekutor a požadoval 43 tisíc korun. Když bylo dívce šest let a už dva roky byla v dětském domově, biologický otec uzavřel na její jméno smlouvu s mobilním operátorem O2. Dluh za provolané minuty začala firma vymáhat od dítěte.

Advokátka Alena Vlachová, na kterou se obrátila zoufalá pěstounka, ve vleklém sporu nakonec uspěla. Firma O2 před dvěma týdny exekuci zastavila.

Pražská advokátka Vlachová pomáhá oddlužit klienty z dětských domovů už pár let, a to v rámci svého projektu Děti bez dluhů. „Ta dívka, které je dnes už patnáct let, se o řízení vůbec nedozvěděla. Jak také, když všechna rozhodnutí chodila jejímu otci, který si ani nepřebíral poštu. Samozřejmě během let naskákaly úroky a další náklady spojené s dluhem. Na základě rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) z roku 2014 pak společnost O2 zahájila exekuci,“popsala advokátka.

Proti rozhodnutí podala rozklad na ČTÚ. Jednak argumentovala neplatností uzavřené smlouvy, jednak poukazovala na procesní vady předchozího řízení, ve kterém dítě nebylo řádně zastoupeno.

Úřad napravuje přešlapy

ČTÚ její námitky uznal a své rozhodnutí zrušil. Podle mluvčího Martina Drtiny úřad i na základě dohody s ombudsmankou Alenou Šabatovou sjednotil rozhodovací praxi napříč Českou republikou.

„Zkušenosti, kdy si rodiče ze spekulativních důvodů vzali tarif na dítě, máme i s jinými operátory,“říká Martin Drtina. „Samozřejmě víme, že dluhy způsobené rodiči musí platit oni, a ne nezletilý. V minulosti však k podobným excesům výjimečně docházelo, teď to napravujeme,“dodává. Právě dnes zveřejní ČTÚ v měsíční monitorovací zprávě obdobný případ i s náležitým právním výkladem.

Společnost O2 vzala svůj návrh na vymáhání 43 tisíc zpět a souhlasila se zastavením exekuce. Mluvčí operátora Lucie Pecháčková mluví o politováníhodném případu. „Způsobila to lidská chyba při třídění došlých rozhodnutí ČTÚ. I proto jsme exekuci ve chvíli, kdy jsme se o případu dozvěděli, nechali okamžitě na své náklady zastavit. Historické

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.