Homosexuálové se po zvolení Trumpa bojí

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Novozélandští vojáci včera evakuovali asi 200 turistů a místních obyvatel, kteří po silném zemětřesení uvázli v pobřežním městě Kaikoura. Otřesy o síle 7,8 stupně, které udeřily v pondělí, odřízly železniční i silniční spojení do města, které je oblíbenou destinací pro turisty kvůli expedicím spojeným s pozorováním velryb. Otřesy si vyžádaly dvě oběti a škody dosahují několika miliard novozélandských dolarů. (ČTK) Krizové linky v USA zaznamenaly po prezidentských volbách prudké zvýšení telefonátů od příslušníků sexuálních menšin. Komunikační týmy někde dokonce musí najmout nové pracovníky. Volající se strachují, že zákony o registrovaném partnerství a sňatcích homosexuálů budou zrušeny a také že budou nuceni k „léčbě“. Trump se sice během kampaně k útokům na komunitu LGBT přímo neuchýlil, jeho viceprezident Mike Pence se však vůči právům gayů a leseb staví zásadně odmítavě. (ČTK) všemi dostupnými prostředky: vedle rozdávání knih a oslovování lidí v ulicích také hlásali nenávistnou ideologii v mešitách, zakládali webové stránky a nové příznivce sháněli komunikací přes internet.

Organizace Pravé náboženství podle ministra vnitra de Maiziera vyzývala k boji proti ústavnímu pořádku, oslavovala ozbrojený džihád a terorismus. Demokracii považovala za protiklad islámu. Z jejích pěti set členů odešlo 140 bojovat po boku džihádistů v Sýrii nebo Iráku.

Včerejší rozsáhlá razie, jejíž příprava trvala více než rok, se soustředila především na spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, Hesensko a Hamburk. Policisté při ní zasahovali zhruba v 60 městech, nejvíce ve Frankfurtu nad Mohanem, kde provedli patnáct zásahů. Soustředili se však i na Kolín nad Rýnem, kde radikální kazatel dosud působil.

Abú Nadží se narodil v uprchlickém táboře v Pásmu Gazy. Když mu bylo 18 let, přišel do Německa studovat elektrotechniku. Koncem roku 1994 získal nyní 52letý Palestinec německé občanství.

Problémy začaly, když daňová kontrola v roce 2007 odhalila únik 70 tisíc eur (asi 1,9 milionu korun) z jeho firmy vyrábějící oboustranné lepicí fólie. Zkrachoval a začal pobírat podporu v nezaměstnanosti. Už v roce 2005 ale založil německojazyčnou webovou stránku Pravého náboženství, přes kterou šířil radikální islám.

Podle německé civilní kontrarozvědky jsou salafisté v zemi profesionálně organizovaní. V Německu i dalších evropských zemích jsou dnes nejrychleji se šířícím islamistickým hnutím. Zatímco v roce 2011 úřady evidovaly v Německu 3 800 stoupenců salafismu, podle posledního oficiálního odhadu z června roku 2015 jich je už 7 500. Je ale pravděpodobné, že od té doby jejich počty ještě vzrostly.

Bezpečnostní služby už delší dobu varují evropské vlády včetně té německé, že s migranty z Blízkého východu a Afriky se do evropských zemí dostávají i islamisté, kteří mají v Evropě provést teroristické útoky.

Ve Wuppertalu na severozápadě Německa minulý týden začal soudní proces se sedmi muži ve věku od 25 do 34 let obviněnými ze šíření salafismu i propagace náboženské policie a islámského práva šaría. Podle deníku Bild obžalovaným hrozí peněžní pokuta nebo až dvouleté vězení.

Foto: Reuters

Rozsáhlý zátah Policejní razie proti salafistům proběhly v řadě spolkových zemí. Na snímku policie zabavuje materiály v Bonnu.

Foto: Profimedia.cz

Vůdce Ibráhím abú Nadží stál v Německu v čele skupiny salafistů Pravé náboženství.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.