Putinova ministra zatkli kvůli úplatku

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Razie souvisela s islámským spolkem „Pravé náboženství“(Die wahre Religion), který podle úřadů podporoval ozbrojený džihád a rekrutoval bojovníky pro teroristickou organizaci Islámský stát. Ministerstvo vnitra hned po zásahu jeho další činnost zakázalo a spolek rozpustilo.

V Německu byla organizace Pravé náboženství kolem německo-palestinského radikálního kazatele Ibráhíma abú Nadžíe známá především kampaní Lies! (Čti!), která byla zahájena na podzim roku 2011. Skupina během ní zdarma rozdávala po celé Spolkové republice Korány. Cílem bylo dát evropským občanům nevyznávajícím islám celkem 25 milionů výtisků této knihy.

Propagandu až do svého včerejšího zákazu členové organizace šířili

Nikoli krabice od bot, ale bankovní pytel plný dolarů. Alexej Uljukajev, jenž se víc než patnáct let pohybuje na klíčových státních pozicích v bankovnictví a ekonomice, byl zatčen při léčce, kterou na něj nastražila Federální bezpečnostní služba. Ta po měsíce odposlouchávala jeho telefon a shromáždila důkazy o údajném ministrově vydírání ropného koncernu Rosněfť.

Uljukajev se stavěl proti účasti této státní firmy na privatizaci baškortostánské ropné firmy Bašněfť. Činitelům Rosněfti podle prokuratury vyhrožoval zastavením obchodu a ustoupil teprve poté, co mu byl nabídnut obří úplatek ve výši dvou milionů dolarů (asi 50 milionů korun). Jenže Rosněfť si nenechala vydírání pro sebe a obrátila se na prokuraturu. Ta vymyslela provokaci, jež Uljukajeva usvědčila.

Agenti, kteří se vydávali za pracovníky Rosněfti, zatkli Uljukajeva přímo při přebírání peněz. Deník Nezavisimaja gazeta však tvrdí, že ministr se peněz fyzicky nedotkl.

„Šlo o požadování úplatku od zástupců Rosněfti doprovázené výhrůžkami,“řekla o trestném činu, z něhož byl ministr obviněn, ředitelka správy Vyšetřovacího výboru pro styk s médii Světlana Petrenková. „Uljukajev byl zadržen bezprostředně po převzetí úplatku,“uvedla Petrenková a ke zprávám novin, že si peníze fyzicky nepřebral, dodala: „Je to jen fantazírování.“Podle jejích slov byl ministr sledován více než rok. „Ministerstvo hospodářského rozvoje, které vede Uljukajev, mělo schválit posudek pro kupní smlouvu,“upřesnila Petrenková pro agenturu RIA Novosti roli ministra při privatizaci.

Uljukajev se při výslechu k převzetí úplatku nepřiznal a celou akci označil za politickou provokaci. „To, co se stalo, má podle mého klienta charakter provokace politického činitele,“uvedl Uljukajevův advokát.

Navzdory obří sumě, která se jako úplatek objevila, neputuje Uljukajev zatím do cely, ale bude umístěn do daleko fešáčtějšího domácího vězení. A to přesto, že mu v případě odsouzení hrozí až patnáctiletý trest odnětí svobody.

Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev byl zatčen při přebírání úplatku dvou milionů dolarů za souhlas s privatizací velké ruské ropné firmy.

Putin o vyšetřování věděl

Ministrovy vyhlídky nevypadají dobře, protože podle ruské prokuratury i prohlášení Kremlu věděl o sledování dlouhou dobu sám prezident Vladimir Putin. „Prezidentu o tom přirozeně referovali. Ví o tom. Hlásili mu to vlastně od začátku sledování,“uvedl jeho mluvčí Dmitrij Peskov. „Ale opakuji, že jde o velmi vážná obvinění. A rozsudek o jejich oprávněnosti může vynést pouze soud,“dodal.

Představitelé stále tenčící se ruské opozice vidí v zatčení ministra, prvním od počátku 90. let, výsledek boje klanů o ekonomickou krizí se zmenšující množství peněz. „Není to žádný boj s korupcí,“uvádí na serveru Newsru Gennadij Gudkov, bývalý dlouholetý poslanec dumy za Spravedlivé Rusko. Důvodem pro zatčení Uljukajeva je podle něj to, že nikdy nepatřil k žádnému z klíčových mocenských klanů.

Nově zvolený prezident USA Donald Trump má svého jmenovce v keňském městě Kisumu. Jméno Donald Trump vybrali pro svého syna rodiče, jimž se líbí, že Trump je upřímný.

Pár kvůli tomu čelil kritice místních obyvatel i lidí z ciziny na sociálních sítích. Mimo jiné proto, že Trump si během kampaně nebral servítky vůči svému předchůdci Baracku Obamovi, jehož otec je Keňan. Trump dokonce nazval Obamovu vládu katastrofou.

Donald Trump Otieno se narodil letos 9. srpna. Jeho rodiče tehdy ještě nemohli vědět, že podnikatel Trump o tři měsíce později zvítězí v boji o Bílý dům. Otec dítěte Felix Otieno však v miliardáři viděl silného vůdce a učarovalo mu jeho přímé vyjadřování.

„Většina politiků není jako on. Obdivoval jsem ho, protože on je muž, který říká, co si myslí,“popsal Otieno, co ho vedlo k nezvyklé volbě jména pro potomka. „Byl přímý a tvrdý. Říkal pravdu bez propagandy a lží, jež by mu získaly hlasy,“dodala matka Lorna Akothová. (ČTK)

Foto: AP

Pád po mnoha letech Policie včera přivedla k soudu ministra hospodářství Uljukajeva, který byl zatčen za korupci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.