Skicář

MF DNES - - NÁZORY -

jen je to nestraník bez předchozí politické praxe.

Šedesátiletý Steinmeier je kandidát kompromisu, kterého socialisté dokážou zvolit s křesťanskými demokraty (ostatně řadu let sedí ve společných vládách), ale nezískali by pro něj podporu od Zelených, a už vůbec ne postkomunistické Die Linke. O společném postupu takové superlevicové koalice se taky uvažovalo, kandidatura Steinmeiera jako vládního nominanta je tak především politickou deklarací – velká koalice stále funguje a bude pokračovat. Steinmeier, někdejší šéf kanceláře Gerharda Schrödera, sloužil pod Merkelovou jako vicekancléř a ministr zahraničí, pak dovedl coby lídr SPD k historicky nejslabšímu volebnímu výsledku (23 procent v roce 2009) a byl – spíš nevýrazným – lídrem opozice proti Merkelové. V dalším kabinetu velké koalice se vrátil do čela diplomacie. S kancléřkou se tedy znají dlouho a dobře, jejich vztahy jsou korektní. Přesto to s ním nebude mít Merkelová lehké: Steinmeier, jakkoli se bude soustřeďovat hlavně na zahraniční politiku, nebude žádný tichý státní notář. Přece jen je to kariérní politik, protřelý pragmatik, nikoli farář se zálibou v moralistních projevech jako Gauck.

Merkelová, která by nejraději vládla se Zelenými místo sociálních demokratů a odstřihla se i od bavorské CSU, s Kretschmannem jako vicekancléřem a Lammertem jako prezidentem, je tak odsouzena udržet stávající aranžmá, obklopena nepřáteli, a strpět rozličné ústupky. V uprchlické politice, v rétorice, v personálním obsazení. Ovšem čtvrté kancléřské období, o něž se hraje především, jí za to stojí.

Volba německého prezidenta je historicky brána právě jako signál, jaká koalice doopravdy v německé politice rozhoduje. Volba Heinricha Lübkeho společnými silami křesťanských a sociálních demokratů v roce 1964 předznamenala vznik velké koalice, volba Gustava Heinemanna v roce 1969 hlasy liberálů a socialistů předcházela odsunutí CDU do opozice a první volba Horsta Köhlera v roce 2004 ohlašovala konec tehdejší rudo-zelené koalice Gerharda Schrödera. Steinmeier je tak známkou pokračování statu quo.

Merkelová je odsouzena udržet stávající aranžmá, obklopena nepřáteli, a strpět rozličné ústupky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.