Fórum

MF DNES - - NÁZORY - Spoluprac. redakce

Bylo to hned několik zločinů v jednom: zločiny přímo na lidech, kteří byli násilně vysídleni, zločiny na jejich blízkých a příbuzných, zločiny na jejich dětech a vnucích a v neposlední řadě i zločiny na krajině českého venkova, která se definitivně změnila a už to nejde vzít zpátky. A nikdy to nepůjde. To všechno jsou důsledky takzvané akce z 50. let „kulak“, při níž komunističtí funkcionáři zbavovali majetku celé sedlácké rodiny a vystěhovávali je daleko od domova, často někam do pohraničí.

Má to smysl?

Přestože důsledky zločinů máme na očích prakticky pokaždé, když jedeme českou krajinou, nedokázali jsme je dodnes ani pořádně potrestat, a navíc o nich stále víme velmi málo. Česká justice si s nimi evidentně neví rady vůbec, a to soudí pouze zločiny na lidech v jediné generaci, to ostatní je evidentně nad její síly. Dokonce se zdá, že nad její síly je vůbec úplně všechno, co souvisí s touto brutální akcí, která postihla celou republiku a byla plánovitě organizována z nejvyšších míst gangsterskými funkcionáři. Soudy (stále ještě i dnes) rozhodují rozdílně, trestat odmítají či postupují zmateně. Člověk by řekl, že času bylo dost: od pádu komunismu si zrovna tento měsíc připomeneme... (ať si každý dopočítá sám). Takže není divu, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal nyní dovolání hned ve třech případech, v nichž soudy zprostily obžaloby ty, kteří byli za brutální akce zodpovědní. V jednom případě už mu dal za pravdu Nejvyšší soud.

Někdo řekne: Jaký to má smysl? Viníci jsou lidé nad hrobem, co si na nich vezmeme? Jenže promluvte si s potomky těch, kteří byli takto násilně vystěhováni: třebaže se to týkalo dědečka, vnuk dnes stále ještě cítí křivdu, ostatně mnoho rodin vyrůstalo nakonec úplně jinde, protože pro vystěhované platil přísný zákaz návratu. A pak, když už neplatil, nebylo kam se vrátit: jejich statky byly zabrané nebo zřícené, jejich pole dávno obhospodařoval někdo jiný a v jejich rodné obci se na ně mnohdy dívali úkosem: stali se cizinci tam, kde by normálně byli doma.

Za některé z těch zločinů soudit nelze, ale bude stačit, když budou potrestány ty, které potrestány být mohou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.