Wohnouti si pozvali Hurvínka

MF DNES - - KULTURA - — Věra Drápelová Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES — Václav Hnátek

Dirigent Daniel Barenboim s Vídeňskými filharmoniky otevře Smetanovou Mou vlastí příští Pražské jaro. Vstupenky na tuto událost i další akce 72. ročníku se začnou prodávat 12. prosince v 10 hodin.

Podle ředitele festivalu Romana Bělora se Barenboim bude na Mou vlast chystat během celé sezony. „Už v prosinci ji provede jednak v Berlíně se Staatskapelle Berlin, jednak v dalších evropských městech s Vídeňskými filharmoniky. V předvečer zahájení Pražského jara 12. května ji oddiriguje v Mnichově a po pražských koncertech ještě v Linci a ve Vídni,“upřesňuje.

Flamenco i čínské tance

Také závěrečný koncert bude v rukou legendy. Polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki uvede se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu svou Symfonii č. 7 „Sedm bran jeruzalémských“a ještě před ní Serenádu pro smyčce Iši Krejčího.

Festival dále přivítá hvězdnou německou sopranistku Dianu Damrau nebo proslulý Orchestra of the Age of Enlightment s dirigentem Williamem Christiem. Kromě čisté klasiky program zabrousí i do exotičtějších oblastí. Například proslulá zpěvačka flamenka Rocío Márquezová zazpívá písně na texty básníka Federika Garcíi Lorky a taneční soubor ze Šanghaje předvede tradiční čínské tance.

Nejenže se znovu navzájem špičkují i provokují, nýbrž v pokračování úspěšné pohádky spolu dokonce soupeří o lásku krásné vdovy. „Lotr po pravici, lotr po levici,“představil oba klíčové herce režisér Jiří Strach, který pak vážně dodal, že „jejich parťáctví je hlavní benefit“. A protože reakce po první pracovní projekci byly vesměs nadšené, může se zrodit ještě Anděl 3?

Někdo se tu zbláznil

Trojan prý kolegům „trojku“slíbil, pokud na „dvojku“, která jde do kin 1. prosince, přijde milion diváků. „Je pravda, že jsem to prohlásil a jako anděl bych měl držet slovo, nicméně mám pocit, že už jsme odvyprávěli, co jsme vyprávět chtěli, a nebylo to snadné. Prověřilo to naše přátelství – ale nelituju toho,“uznává Trojan, který zatím viděl Anděla Páně 2 jen v hrubém střihu.

„Já neviděl kromě upoutávky ještě ani metr, nechávám si to na premiéru,“těší se Dvořák. Také on potvrzuje, že nad návratem k látce váhali. „Když jsme si po letech znovu oblékli své kostýmy a podívali se na sebe, řekli jsme si, že tady se asi někdo zbláznil,“přiznává Dvořák.

Nakonec byli oba překvapeni, jak snadno vklouzli do svých někdejších rolí i do celé nálady pokračování,

Ivan Trojan a Jiří Dvořák se vrátili do rolí anděla Petronela a čerta Uriáše po jedenácti letech. Nebyli si jistí, ale po prvních ohlasech na pohádku Anděl Páně 2 toho nelitují.

Kapela Wohnout letos oslavila dvacet let na scéně a svůj výroční rok uzavře dnes koncertem v Malé sportovní hale na pražském Výstavišti. Jako hosty si pozvala Evu Pilarovou nebo Spejbla s Hurvínkem.

„Ano, přijdou slavné loutky, samozřejmě s doprovodem. My s Divadlem Spejbla a Hurvínka dlouhodobě spolupracujeme, letos už jsme je jednou na pódiu měli. Loutkoherci předvedou jednu svoji scénku a zazpívají si s námi písničku,“vysvětluje zpěvák kapely Matěj Homola. „Myslím, že podobnou věc nikdo jiný neudělal, takže které slovy Stracha „snad dýchá stejnými plícemi“jako první Anděl Páně. Novinkou ústředního tandemu bylo milostné soupeření čerta s andělem. „Na některých motivech nás to těší. Když přijdou děti, jsou nadšené.“

Profesionálka Pilarová

To samé vlastně platí pro Evu Pilarovou, také legendární zpěvačka už pro publikum Wohnoutů není žádným velkým překvapením. „Máme písničku, kde se o Evě Pilarové zpívá, tak jsme ji po letech pozvali na jeden koncert z našeho akustického turné. Velice jsme ocenili její profesionální přístup, třetina pozvaných a potvrzených hostů ve finále na koncert vůbec nedorazí,“říká Homola.

Wohnout většinou hraje na menších si režisér hodně zakládal – a tohle je právě jeden z nich,“podotkl Trojan. A byť jim Strach se scenáristou Markem Epsteinem dialogy předepsali, jak naznačuje Dvořák, „ne že bychom si to nevylepšovali“.

Ať se děti ptají

O případném třetím filmu herci spekulovat nechtějí, nicméně návrh, že by si v něm konečně mohli své postavy prohodit, je zaujal. „Možná je to právě ten nápad, který každé pokračování potřebuje,“shodují se a vymýšlejí, co jeden druhému závidí. „Čert andělovi, že je pořád čistý,“míní Dvořák. „A anděl čertovi, že je svobodnější: pokouší, svádí, prověřuje, ovšem může konat i dobro,“uvažuje Trojan.

A že se nadpřirozené bytosti mohou i zamilovat? „Právě díky tomu nejsou bezpohlavní. Pohádka potřebuje emoce a ty se nejlépe sdělují prostřednictvím ženy,“usuzuje Dvořák. Zamilovaného anděla Trojan srovnává s knězem: „Oběma se to může stát, ale oba musí znát hranici, za niž nelze jít.“

Anděl Páně 2 obsahuje ještě více zábavných biblických odkazů než původní pohádka. Pobaví sice spíše dospělé, nicméně herci svorně míní, že právě nebeští světci obohacení o lidské slabosti mohou pomoci v nenásilném vzdělávání i mladšího publika. „Děti totiž film vnímají jinak, a pokud je baví, na to, čemu snad plně nerozuměly, se pak začnou vyptávat. A to je to nejlepší, co se může stát,“věří Trojan. místech, než je sportovní hala. „Myslím, že velikostí to bude srovnatelné s naším koncertem k deseti letům. Ten se konal v křídle Průmyslového paláce, které následně asi za týden shořelo. Samozřejmě náhodou!“usmívá se Matěj Homola. Zároveň připouští, že kluby mu jsou bližší. „I jako posluchač mám pocit, že čím míň lidí je v publiku, tím víc je tak kapela ‚moje‘,“říká.

Zároveň Wohnout vydávají koncertní DVD Sladkých dvacet na Vyžlovce, na němž zachytili další letošní výroční koncert na své domovské scéně ve Vyžlovce u Prahy.

Foto: Falcon

Jedním z motivů filmu bude i milostné soupeření anděla (Ivan Trojan) s čertem (Jiří Dvořák).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.