Výstava roztočila portréty žen s vlastnostmi rodinného stříbra

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Každoroční prodlužování smlouvy na provoz veřejného osvětlení bez výběrového řízení se v hlavním městě opakovalo i letos. Praha prodloužila smlouvu s dosavadním provozovatelem, s firmou Eltodo. Důvodem jsou problémy s uzavřením vyhlášeného tendru a výběrem vítěze. Město nyní přichystá přímou zakázku v takzvaném řízení bez uveřejnění, a dostat by ji tak měl dosavadní správce.

Tendr na nového provozovatele vypsalo město zhruba před třemi roky. „Nechali jsme si vypracovat znalecké posudky a po dlouhé úvaze a na základě doporučení jsme přistoupili k tomuto kroku,“řekl radní Karel Grabein Procházka (ANO). Kromě neukončeného tendru byl podle něj důvodem i současný stav veřejného osvětlení. „Je morálně i fyzicky zastaralé a do budoucna potřebuje být modernizováno,“uvedl. Praha tak zadá zakázku firmě Eltodo; stejným způsobem město problém s osvětlením řešilo už několik let po sobě. Následně začne zpracovávat novou koncepci veřejného osvětlení. Podle Procházky by řešení mělo být takzvaně in-house, osvětlení by si Praha spravovala sama.

Předchozí smlouvu uzavřela Praha v roce 1998 s firmou Eltodo Citelum. Před koncem smlouvy vypsala otevřené výběrové řízení. Město ho ale nestihlo včas dokončit, smlouva tak vypršela. Výběrové řízení navíc napadl ÚOHS. (ČTK, rsr) pod jeden velký městský holding. „Chtěli bychom si vypůjčit model, který funguje třeba v Německu nebo ve Vídni. Městské společnosti, ve kterých má Praha své akciové účasti, by byly zahrnuty do koncernového uspořádání,“uvádí radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Zjednodušeně lze říci, že se mezi hlavní město a jednotlivé společnosti vtěsná ještě jedna řídící společnost, která bude na fungování městských firem dohlížet.

Procházka si od tohoto kroku slibuje například lepší kontrolu města nad jednotlivými firmami nebo jednodušší prosazování strategie města. „Má to výhody také z hlediska financování, protože bude možný přesun financí přes řídící společnost mezi jednotlivými městskými firmami,“říká. Holding by měl vznikat během následujících dvou let.

Jako první by se do něj měly dostat firmy, ve kterých má Praha stoprocentní účast, tedy například dopravní podnik, Operátor ICT nebo Kolektory Praha. Postupně by ale podle představ radního pro majetek

Vedení Prahy hodlá vytvořit velký holding pro všechny městské firmy. Může to přinést úspory. Ale podle odborníků i korupci.

Dvanáct obrazů žen se točí na dvanáctimetrovém kole. Autoři nezvyklé výstavy na Jungmannově náměstí, architekti Martin Rajniš a Oldřich Sládek, představují „dvanáct žen ve věku stříbrných vlasů s vlastnostmi rodinného stříbra, které jdou životem s rovnými zády“. Jsou mezi nimi umělkyně, pracovnice v oblasti

Podle opozice je ale návrh problematický například v tom, že bude o městě rozhodovat anonymní vedení městské holdingové firmy. „Působí to na mě tak, že dojde jen k vytvoření jakési supertrafiky,“komentuje návrh předseda pražské ODS Filip Humplík.

Podobné výhrady má i ředitel Transparency International David charity, architektka nebo i psycholožka. S jejich příběhy se mohou lidé seznámit na webu www.ceskestribro.eu. „Je třeba zajímat se o minulost, protože ta se neustále opakuje,“říká jedna z protagonistek, politická vězeňkyně Miluše Havlůjová. Výstava potrvá do 10. prosince. (ss)

Foto: Yan Renelt, MAFRA

Foto: MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.