Vánoční strom se bude rozsvěcet každou hodinu

MF DNES - - PRAHA -

Holding. „Ta v současné době nemá moc smysl, protože akciová společnost Pražská plynárenská je už plně vlastněna městem, takže holding není potřeba,“vysvětluje.

Problematický by ovšem podle Ondráčky mohl být i zamýšlený pohyb financí mezi firmami města. „Třeba dopravní podnik je ztrátový a Praha ho každoročně dotuje. V případě, že by ho skrz holding dotovaly zisky dalších městských firem, napadá mě otázka, kdo do těch peněžních toků uvnitř holdingu vlastně uvidí,“míní Ondráčka.

Nyní jsou dotace dopravnímu podniku položkou rozpočtu, o kterém hlasuje zastupitelstvo. U vnitrofiremního přesunu peněz nemusí být podle Ondráčky taková kontrola. Jeho obavy sdílí také ekonomka Markéta Šichtařová, podle které je velikost holdingu přímo úměrná riziku, že se některé finanční transakce snáze utají. „Zároveň je ale takové řešení efektivnější. Firmy mohou lépe optimalizovat daně a snadněji převádět zaměstnance nebo vybavení,“dodává ekonomka. Pražští radní včera schválili znění nového strategického plánu, který určuje, jak se bude hlavní město rozvíjet do roku 2030 a vytyčuje cíle města. Práce na plánu začaly v květnu 2013 a jeho znění vyhotovil Institut plánování a rozvoje (IPR). „Pro občany, politiky nebo třeba firmy strategický plán představuje vizi toho, kam se chceme do roku 2030 posunout. Strategický plán nám dává výhled, jaké budou potřeby lidí, ale i samotného města a také funguje jako takový návod, jak ty potřeby uspokojit,“řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Plán tvoří pět priorit, které jsou rozpracovány do 12 strategických cílů. Mezi nimi je například ustanovení, aby Praha prosperovala a vyplatilo se v ní žít a investovat, aby byla solidárním městem nebo se ve městě rozvíjel kulturní život. Ve své vizi plán počítá s tím, že v následujících letech v Praze přibude až 100 tisíc lidí. Strategický plán budou muset ještě příští čtvrtek schválit zastupitelé. (ČTK) Po loňských zkušenostech se ani letos nebude konat slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Místo toho strom každou hodinu ožije světelnou animací s hudbou. Důvodem je podle radních větší komfort návštěvníků. Poprvé se strom rozsvítí 26. listopadu v 17.30. „Pro lidi to bude lepší, strom se rozsvítí celkem osmačtyřicetkrát, úplně stejný zážitek tak bude mít mnohonásobně víc návštěvníků,“uvedl radní Libor Hadrava (ANO). Praha se podle Hadravy snažila najít nový koncept už dříve. Velké množství lidí na náměstí podle něj například komplikovalo případný zásah složek záchranného systému. Strom se bude rozsvěcet vždy mezi 17.30 a 20.30 až do 6. ledna. Vánoční strom, který bude stát na Staroměstském náměstí, bude letos z Pecky v Královéhradeckém kraji. Jde o 31 metrů vysoký a 70 let starý smrk ztepilý. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.