Nemovitosti - prodej

MF DNES - - PRAHA - Robin Krutil redaktor MF DNES

Brněnský divadelní režisér Břetislav Rychlík a jeho žena čekali v noci na minulý pátek na vlak na pražském hlavním nádraží poté, co v Lucerně absolvovali slavnostní večer pořádaný Ivanem Havlem. Z Prahy si nakonec odvezli nepříjemný zážitek, který údajně spustilo to, že režisér Rychlík při čekání na vlak usnul. Na incident upozornil server lidovky.cz.

„Měli jsme spát u kamaráda, který ale usnul a neslyšel naše zvonění. Na telefonu jsem zjistil, že ve 4.52 jede vlak do Brna, tak jsme šli na nádraží. Od toho přece nádraží jsou, aby se na nich čekalo na vlak,“poznamenal osmapadesátiletý režisér a docent JAMU. Zatímco Rychlíkova žena čekala v hale, on si šel zakoupit čaj do kavárny. Podnik však v noci teprve otevíral, proto chtěl Rychlík chvíli počkat, než si bude moci objednat. „Při tom jsem na chvíli usnul. Nevím, jestli jsem spal pět minut, mně se zdálo, že to byla spíš série mikrospánků. Ale přesné detaily nevím, byly čtyři ráno,“popisuje Rychlík.

Probuzení pro něj nebylo zrovna příjemné. „Obsluha mi řekla, ať si něco dám, nebo ať jdu do pr .... Řekl jsem, že si dám čaj, a poslali mě do pr .... znovu. Když jsem se zeptal, jaký čaj mají, považovali to asi za provokaci,“sděluje Rychlík.

Podle svých slov vytáhl mobilní telefon a požádal servírku, aby mu svá slova zopakovala na záznam. Vtom se do věci vložila ochranka nádraží.

„Byla to vteřina a už jsem byl ve vzduchu. Pod pažemi mě čapli dva borci, neměl jsem šanci se bránit. Celou dobu mi tykali a nadávali do haj..., buzerantů a feťáků. Když jsem se ohradil, začali mi vyhrožovat,“líčí Rychlík.

Zakrátko se ocitl zkoprnělý před nádražím, kde oslovil policisty. „Šel jsem za nimi a ptal jsem se jich, jestli je možné napadat lidi, když na chvilku usnou. Policisté po mně chtěli občanku a pak mi řekli, ať se jdu schovat do čekárny a neprovokuji ochranku,“říká Rychlík.

Členové ochranky ovšem prý stáli poblíž a režiséra obvinili, že servírku v kavárně napadl. „Jak mám dokazovat, že se to nestalo? Borci z ochranky si u toho ještě bouchali pěstí do dlaně. Pak se zjevila moje žena, tak se asi trochu lekli, změkli a nechali mě být,“popsal režisér.

Policie na základě informací z médií kontaktovala hlídku, která tu noc u hlavního nádraží sloužila.

„Zjistili jsme, že popsaný incident neřešili. V pátek v ranních hodinách je sice kontaktoval muž s tím, že byl vyveden z budovy hlavního nádraží, ovšem s policisty posléze nechtěl nic řešit a ani neuvedl žádné další podrobnosti. Tedy žádné oznámení o protiprávním jednání neučinil,“informovala pražská policejní mluvčí Iveta Martínková.

Rychlík podle svých slov po incidentu zamířil na vlak a odjel domů. Svou zkušenost následně zaznamenal na Facebooku.

„Naštvalo mě to. A vím, že zdaleka Výrobní areál o rozloze 20.000m2 ve Šluknově, okr. Děčín. V areálu se nachází jedna třípodlažní administrativní budova a čtyři výrobní budovy. Areál je napojen na veškeré IS a má vlastní čističku odpadních vod. Nachází se u nádraží. Cena dohodou. R+R Europe Real, s.r.o., mob.: 775281667. nejsem jediný, komu se to stalo. Na mezinárodních letištích běžné lidé spí natažení, zatímco na pražském nádraží vám jenom klesne hlava a hned vám začnou tykat, nadávat a zavolají ochranku, která je na vás brutální. Nic z toho by se nemělo stát,“je přesvědčen režisér.

Případem se zabývá i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která v říjnu převzala nádraží od italské společnosti Grandi Stazioni. „S panem Rychlíkem jsme si vyměnili kontakty a jsme v jednání. Situaci jsme konzultovali se společností ISS, která pro nás zajišťuje chod nádraží včetně ochranky. Nicméně se tam pohybuje také ochranka Českých drah, takže nyní prověřujeme, které ochranky se incident měl týkat,“sdělila mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Kontakt se SŽDC potvrdil i Rychlík. „Ozvali se mi, že to takhle nejde a rádi by to se mnou řešili a že potřebují důkazy. Ale já nemám důkaz, že mě ochranka čapla a nadávala mi. Policisty můžete aspoň požádat o číslo, ale tihle kluci se s vámi nemažou,“uvedl.

„Konfliktů už není tolik“

Situací na hlavním nádraží se pravidelně zabývají sociální pracovníci, kteří upozorňují na agresivní chování ochranky zejména vůči bezdomovcům. Podle policejní mluvčí však těchto případů ubývá.

„Od letošního jara evidujeme výrazný pokles oznámených incidentů na hlavním nádraží mezi zaměstnanci ochranky a občany,“upozornila policejní mluvčí Martínková.

Foto: Monika Tomášková, archiv MAFRA

Dřímat se nesmí? Na mezinárodních letištích se mohou lidé natáhnout s spát, ale na pražském hlavním nádraží se k vám chovají brutálně, když vám klesne hlava, tvrdí Břetislav Rychlík.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.