Město splnilo 74 ze 170 úkolů plánu bezbariérovosti

MF DNES - - PRAHA - Jakub Heller redaktor MF DNES

Vzpomínka pietou, hudbou, satirickým průvodem, a jak začíná být zvykem, i demonstrací. Stejně jako každý rok si i zítra vyrazí tisíce lidí do pražských ulic připomenout události 17. listopadu 1989.

Magistrátním úředníkům nahlásilo své shromáždění celkem třicet lidí, organizací a spolků. Jejich tématem však nebude pouze uctění památky jednoho z nejvýznamnějších dní českých dějin, ale i vyjádření nespokojenosti. Nespokojenosti s přijímáním uprchlíků, postoji současné vlády, vystupováním Miloše Zemana, či naopak s kritikou prezidentových odpůrců. Dá se říci, že si zítra v pražských ulicích vybere téměř každý, bez ohledu na to, jaký názor k danému tématu zastává.

Po 27 letech s jinou náladou

Proměna atmosféry oslav Dne boje za svobodu a demokracii, která započala před dvěma roky, tak dále pokračuje. „To, nač v souvislosti s listopadem 1989 nejraději vzpomínám, je obrovská vlna solidarity a atmosféra vzájemnosti, kterou byl prosycen jinak chladný a nevlídný listopadový vzduch. A také až hmatatelný pocit naděje,“říká Jan Hančila, rektor Akademie múzických umění. S o to větším smutkem prý vnímá stále sílící tendence k rozdělování společnosti a to, jak se z veřejného prostoru vytrácí vše společné.

Ač oslavy 17. listopadu zpravidla sloužily zejména k připomenutí událostí, jež vedly k sametové revoluci, a v ulicích demonstrovali jen extremisté, v posledních dvou letech tomu bylo jinak. Řada lidí se s pietní vzpomínkou nespokojila. V listopadu 2014 vystavili v ulicích Miloši Zemanovi jeho odpůrci červené karty a loni Prahou silně rezonovalo téma uprchlické krize.

A zdá se, že ani letos tomu nebude jinak. V ulicích se bude znovu „bojovat“o současného prezidenta a o směřování státu na Východ, či na Západ. Ani odpůrci imigrace nezůstanou ve čtvrtek doma – například Blok proti islamizaci si pro sebe zabral celé náměstí Jana Palacha. Proti uprchlíkům a členství v Evropské unii jsou i příznivci hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, kteří se sejdou ve spodní části Václavského náměstí. Přitom jen o několik stovek metrů dál se před Národním muzeem odehraje Shromáždění na podporu zachování demokratického směřování České republiky s jasně prozápadní tematikou. Proti politice a populismu prezidenta budou lidé protestovat na Hradčanském náměstí na akci „Nezapomínáme!“, kterou pořádá platforma Proti projevům nenávisti.

Pozadu nezůstanou ani studenti, kteří si letos stihli zamluvit Albertov. Loni jim ho „vyfoukl“dnes již neexistující Blok proti islámu, na jehož akci vystoupil po boku Martina Konvičky i Miloš Zeman. Studentům ve vstupu na místo zabránila Satirický průvod masek, který poukazuje na problémy zatěžkávající společnost. Letos je tématem populismus a nižší pudy, jichž se řada politiků dovolává. V čele průvodu bude alegorický vůz s bestií obdařenou hlavou prasete, hyeny a lva.

Kampa (defilé) – Karlův most – Národní třída – Jungmannovo náměstí – Václavské náměstí (defilé)

začátek 14.30 na Kampě Studentská oslava 17. listopadu plná koncertů, divadel a workshopů na Národní třídě. Součástí programu bude i mše, prezentace neziskových organizací či pietní akt se svíčkovým průvodem. Národní třída 13.00 až 22.00, poté se program přesune do klubu Rock Café Pásmo téměř padesáti krátkých koncertů a projevů k uctění 17. listopadu. V půl osmé účinkující s diváky rozezní budíky, aby symbolicky probudili společnost ze spánku. Vystoupí například kapela N.O.H.A nebo Laura a její tygři a promluví mimo jiné Tomáš Halík a Jiří Menzel.

Václavské náměstí 16.00 až 21.45 Letošní novinkou je možnost sledovat aktuální vývoj v metropoli pomocí serveru www.policie.cz/opatreni. policie. Letos Univerzita Karlova nenechala nic náhodě a Albertov si zarezervovala šest vteřin po půlnoci již 16. května, první den, kdy to bylo možné.

Studenti však tvrdí, že nechtějí přilévat olej do ohně. „Pro jednou odložíme své radikální studentské ideály a budeme raději nabádat k hledání odpovědí na problémy a společné cesty vpřed. Především skrze porozumění, vzájemný dialog a respekt k druhým,“říká organizátor Lukáš Kostínek. Studenti se na Albertově sejdou v 11 hodin a happening, na němž s nimi vystoupí rektoři, potrvá celý den.

Posluchači vysokých škol organizují i akci Korzo Národní – Díky, že můžem. Měla by se také nést v apolitickém duchu a jednu z nejrušnějších ulic v zemi přemění na pěší zónu plnou hudby, divadla a pouličních performancí. Připomene ale i klíčové informace o sametové revoluci. „A to buď v pouliční škole v tramvaji, nebo v rámci pouliční výstavy instalované přímo do míst, kde se konkrétní historické události odehrály,“láká na Národní třídu dramaturg akce David Ostružár.

Policie povolává posily z krajů

Událostí a demonstrací je na zítřek plánováno opravdu hodně a jen těžko se odhaduje, které z nich zlákají největší dav. Jisté však je, že se dotknou i těch, kdo se jich účastnit neplánují. Kromě uzavírky Národní třídy, kvůli které nebudou jezdit tramvaje mezi stanicemi Újezd a Lazarská, počítá policie i s řadou dalších dočasných uzavírek, zejména v centru. Na pozoru by se měli mít nejen řidiči, kteří budou středem Prahy projíždět, ale i ti, kteří tam bydlí. „Ačkoliv policie učiní maximum pro zachování klidu a pořádku, doporučujeme rezidentům dotčených lokalit zvážit dočasné přeparkování vozidel,“říká mluvčí policie Andrea Zoulová. Podle ní budou zítra na bezpečnost v metropoli dohlížet stovky pražských policistů, které doplní i posily z ostatních krajů. V ulicích bude také osmdesát členů antikonfliktního týmu. Muž z Prahy si od známého půjčil během pěti let 42 milionů korun na obchody, ale když měl peníze vrátit, zmizel. Policisté proto 68letého Antonína Nováka podezřívají z podvodu a pátrají po něm. Novák nabídl v roce 2012 svému dlouholetému známému účast na nákupu zboží z Číny a následném prodeji v EU. Podíl na obchodu ale podmínil finančním vkladem. „Jelikož se oba aktéři znali několik desítek let, řešili v prvopočátku financování podáním peněz z ruky do ruky nebo převodem z účtu na účet,“popsal transakce mluvčí policie Tomáš Hulan. V roce 2014 se investice vyšplhaly nad deset milionů, ale výsledek se nedostavoval. Investor proto požadoval zadokumentování všech půjčených částek notářským zápisem, s čímž Novák souhlasil. Žádný podnikatelský záměr podle kriminalistů neexistoval. (ČTK)

Praha

Praha dosud splnila 74 ze 170 úkolů, které plynou z koncepce bezbariérové Prahy. Od letošního března do září jich bylo splněno 13 a celkem se nyní pracuje asi na stovce úkolů. Koncepce navrhuje například stavbu výtahů v MHD nebo úpravu zastávek tramvají a autobusů. Praha koncepci schválila v roce 2014 a naplnit její cíle si určila do roku 2025. Jedním z bodů, který byl splněn, je například výstavba výtahu ve stanici metra B Anděl nebo metra Můstek. Naopak mezi nesplněnými úkoly je instalace zvukového majáčku ve stanici metra B Radlická a na Palmovce. (ČTK)

Foto: archiv ČTK

Listopad 1989 Vlna solidarity a atmosféra vzájemnosti, tak vzpomíná na listopadové dny roku 1989 rektor AMU Jan Hančila.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.