Rozchod úspěšné dvojice. Vaněk už netrénuje Plíškovou

MF DNES - - SPORT - — Karel Knap

Vzali byste si něco od sebe? MŠ:

Jsme si hodně podobní. Ale když vidím na závodech Petra, jeho nadšení, soustředění, jak si jde za svým cílem, tak je to i pro mě vzpruha. Ač jsem v seriálu déle, tak mě posouvá dál. Je pro mě motivací.

Není to o konkrétní vlastnosti. V Air Race je člověk při závodech tak koncentrovaný, že nevíte, co dělá pilot vedle vás v garáži. Nemáte prostor spolu mluvit. Ale Martin je matadorem, se kterým bych se chtěl v příštích sezonách měřit. Posouvá mě a je pro mě dobře, že

PK:

Od Wimbledonu 2014 vyletěla tenistka Karolína Plíšková na žebříčku z padesátého místa na šesté. Posbírala pět titulů na WTA Tour, protloukla se do dalších osmi finále, včetně US Open 2016.

Kvalifikovala se na Turnaj mistryň. Stala se klíčovou postavou fedcupového družstva, jemuž pomohla ke dvěma vítězstvím.

Náramně úspěšným obdobím ji provázel trenér Jiří Vaněk, ještě v neděli se s ní fotil u stříbrné trofeje ve Štrasburku po zuřivé bitvě Francie–Česko.

Podle informací MF DNES a deníku Sport se ovšem Plíšková s Vaňkem rozcházejí, což potvrdil mluvčí fedcupového týmu Karel Tejkal. „Nedohodli se na pokračování spolupráce,“řekl.

Pár týdnů před začátkem přípravy na příští sezonu jsou tak bez kouče dvě nejlepší české hráčky: kromě světové šestky Plíškové i jedenáctka Petra Kvitová.

„Začala mi dovolená, otázku nového trenéra budu řešit po ní,“vzkázala čtyřiadvacetiletá Plíšková před odletem na Mauricius.

Ani o dva roky starší Kvitová zatím nástupce svého posledního kouče Františka Čermáka nenajala: „Jsem ráda, že mám konečně volno. Chci odpočívat a taky si musím vyléčit zranění nártu.“

Karolína Plíšková a její dvojče Kristýna patřily k velkým nadějím, obě vyhrály jeden juniorský grandslam. Pravačka Karolína našla cestu vzhůru dříve než její sestra-levačka. Výrazně jí přitom pomohl právě Vaněk, jenž to sám nejvýš dotáhl na 74. místo v pořadí ATP.

Taky díky jeho vlivu Plíšková

Zatím je strategie nastavená tak, že co jeden tým, tak jeden pilot. I když v F1 jsou dva piloti ve stáji, tak jede každý sám za sebe. U nás je ta individualita hodně dána technologií. Ve formuli jsou potřeba desítky lidí, protože když auto dojede do boxů, vrhne se na něj 10 mechaniků. A mají na opravu jen chvíli.

Obětoval jsem tomu všechno. Věřím, že závodů bude víc, že z Air Race bude plnohodnotný sport.

ubrala pár startů ze svého kalendáře napěchovaného turnaji. Snažila se častěji vyrážet na síť. Prolomila kletbu největších akcí, když v září zazářila na US Open. „Nestresuj se, kašli na všechny okolo, ono to přijde,“chlácholil ji Vaněk.

Plíšková o něm obvykle mluvila hezky. „Můj táta a Jirka jsou mí dva nejdůležitější chlapi v tenise,“prohlásila při jarním fedcupovém klání ve Švýcarsku. „Dokážou mě uklidnit i povzbudit.“

Minulý týden ve Štrasburku o dalším fungování s Vaňkem řekla: „Úplně jsme se o tom nebavili, ale počítám, že do Austrálie jedeme.“

Kouč včera přes mluvčího Tejkala vzkázal, že nové angažmá hodlá řešit s dostatečným časovým odstupem po hektické sezoně a napínavém finále Fed Cupu.

Kdo by ho mohl nahradit? Nabízí se jméno uznávaného odborníka Davida Kotyzy, jenž sedm let vedl Kvitovou a nedávno krátce dánskou hvězdu Caroline Wozniackou.

Ten už se ovšem na následující období údajně dohodl s jedenadvacetiletou Barborou Štefkovou, nyní 160. ženou žebříčku.

Podzim každopádně bývá na trenérském trhu hektický. A letos to platí zvlášť.

Foto: Profimedia

Konec Kouč Vaněk už nepovede Karolínu Plíškovou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.