Fanoušci? Ostuda. Zelenáči? Naděje. Uvidíme se na jaře

MF DNES - - SPORT - Matěj Hejda reportér MF DNES

Zprávy z posledních týdnů jen potvrzují, že český hokej v NHL už nemá takové postavení jako v minulosti. Brankář Ondřej Pavelec skončil na farmě, bratry Michálky potkal stejný osud. Teď z NHL odchází i obránce Jakub Nakládal, který na vlastní žádost ukončil smlouvu s Hurricanes a v úterý přiletěl zpět do Česka. V Evropě má už sehnané nové angažmá.

V Carolině končí na vlastní žádost. Vážně? Proč? může se ptát kdekdo. Pro českého beka byla NHL před sezonou jasná priorita. Splnit si sen a vydobýt si stálou pozici v nejlepší hokejové lize světa. Podle toho i v létě pečlivě vybíral angažmá. Hurricanes ale o českého beka rychle ztratili zájem.

„Při podpisu smlouvy věřil, že bude mít pozici mezi prvními šesti beky týmu. Nakonec odehrál pouhá tři ze 13 utkání, jinak seděl na tribuně. Samozřejmě ho to štvalo. Chtěl odejít,“vysvětlil Nakládalův krok jeho agent Robert Spálenka.

Myslíte, že některý z dalších účastníků Světového poháru musí řešit takové problémy? Ani náhodou. Pouze obránce Týmu Evropy Christian Ehrhoff po turnaji našel uplatnění „jen“doma v Německu. Všichni ostatní borci patří k oporám týmů NHL nebo alespoň ke stabilním členům a pár dalších válí v KHL.

Změny v zámoří v pohledu na české hokejisty si je dobře vědom i kouč národního týmu Josef Jandač. „Víme, že někteří naši hráči v NHL už nemají tak elitní postavení. Proto se kvůli květnovému mistrovství světa musíme koukat i na hráče na farmách,“přiznává Jandač.

Přitom by se na první pohled mohlo zdát, že účast na Světovém poháru některým českým hráčům může vylepšit jejich postavení v NHL. Vždyť šlo o nejlépe obsazený turnaj za poslední roky. Už samotná pozvánka na takovou akci

Jan Palička s přispěním Radima Trusiny

Premiéra jako hrom. Ještě na začátku podzimu byl Antonín Barák náhradníkem ve Slavii, ani v reprezentační jedenadvacítce nehrál vždycky. Jenže jakmile poprvé v životě oblékl dres fotbalového áčka, stačilo mu pouhých sedm minut na gól!

Symbolicky právě sedmičku nesl Barák na zádech.

„Na tenhle den nikdy nezapomenu. Je to sen,“řekl po přípravné remíze 1:1 s Dánskem. Snový byl i jeho gól. Levačkou napřáhl daleko za šestnáctkou, dráhu střely ještě krapet vylepšila teč stopera Kjaera a pak už se míč třepetal v síti.

Jestli jste včerejší přátelák prošvihli, asi nemusíte příliš litovat. I když to nebyl špatný zápas, většinu kouzla mu ukradla nedůstojná atmosféra. Prázdné modré sedačky v Mladé Boleslavi křičely ještě víc než pár fanoušků, kteří křaplavým hlasem protínali ticho: „Češi, Češi!“1 763 diváků? Veliká ostuda! Ani podle jmen na hřišti to žádná hitparáda nebyla, ovšem pár zajímavých přidává hráči pomyslný punc výjimečnosti. Jandač ale tak širokou možnost výběru jako ostatní reprezentační trenéři neměl.

„Taková je realita. Kuba Nakládal toho v NHL moc neodehrál. Pokud mu nechtěli dát prostor, tak mu nic jiného nezbývalo. Nemá věk na to, aby dlouho čekal na šanci,“chápe rozhodnutí osmadvacetiletého beka. „Ale třeba Zbyněk Michálek je trochu jiný případ. Sám avizoval, že to pro něj bude nejspíš poslední rok,“uvedl Jandač. U Michálkova bratra Milana ale neskrýval překvapení z jeho osudu v Torontu. „U Milana mě to zaskočilo, protože turnaj odehrál výborně,“posteskl si kouč.

Nová situace může nastat i před květnovým mistrovstvím světa. Kouč Jandač bude možná muset hledat hráče i v AHL. Vedle zhruba dvacítky a nadějných výkonů se našlo. Zvlášť když si uvědomíte, že zase nastoupili nezkušení. Barák vůbec poprvé, po přestávce ho napodobili brankář Pavlenka, mladý slávista Souček či záložník Petr Mareš, který má v lize odehráno jen 34 zápasů. Místo včerejšího tréninku s Mladou Boleslaví, na který se chystal, si v lehkém šoku zabalil kopačky a hlásil se u národního týmu.

V současném českém trendu by nebylo divu, kdyby zrovna Mareš skóroval. Při své páteční premiéře se trefil plzeňský Krmečník (po 11 minutách) a pomohl k důležité kvalifikační

Česko Dánsko

pouze odehrál Jakub Nakládal v letošní sezoně NHL.

v hodnocení +/- strašily českého obránce. Gól ani asistenci si nepřipsal.

v NHL (je jich 30) má v sestavě někoho z krajanů, který hraje stabilně.

Fischerova pomoc navíc Jandačovi usnadní práci dvojnásob. Bývalý bek Detroitu s reprezentačním výběrem absolvuje i celou Euro Hockey Tour. Lépe tak může porovnat kvalitu evropských hráčů oproti těm, co bojují v zámoří. „Jirkova konfrontace obou hokejových světů je pro mě bonus,“pochvaluje si Jandač.

„Až pojedu v únoru na inspekční cestu na čtrnáct dní, tak stihnu vidět hráče z NHL. Za dva měsíce před turnajem může být situace jiná. Forma, zranění. Kluci jsou s nimi v neustálém kontaktu. Vidí je daleko víc než já,“popisuje Jandač spolupráci v trenérském týmu.

Při špatných zprávách ze zámoří mu přicházejí ale i pozitivní. Útočník David Pastrňák s 10 góly nadále patří mezi nejlepší útočníky NHL. Přitom na Světovém poháru se spíš trápil. výhře nad Norskem. K tomu se přidal benjamínek Zmrhal. Včera Barák.

Trenér Karel Jarolím prostě dál testuje a zkouší. „Občas mám šťastnou ruku,“usmál se. Možná si říkáte, že zelenáčů je až příliš, ale co když se budou hodit v březnu, až bude světová kvalifikace pokračovat? Slávista Barák naznačil, že se nebojí. Sebevědomý, kreativní. Až na jednu chybu v rozehrávce odehrál výborný zápas a hlavní tribuna ho při střídání ocenila potleskem.

Vysokou známku si od MF DNES vysloužil také stoper Kalas.

Mimochodem, benjamínkovi Marešovi chybělo ke gólu málo. V 64. minutě ho našla brilantní kolmá přihrávka Gebre Selassieho, Mareš prostřelil gólmana, jenže Kjaer zastavil balon těsně před čárou. Dorážku pak Krmenčík neuklidil.

Jarolímův tým měl víc šancí, víc střílel, ve druhém poločase se v uvolněném pojetí snažil o vítězný gól. V 59. minutě se Zmrhalova bomba zastavila na tyči. Škoda, že se nevyhrálo. Vítězná čárka do statistik by se hodila. Dánský gól se snesl z rohového kopu, na který vyskočil Kjaer a útočník Jorgensen zblízka doklepl.

Foto: Getty Images

Goodbye NHL! Sen Jakuba Nakládala o prosazení ve slavné zámořské lize skončil po měsíci. Odehrál pouze tři utkání.

Nechtěný Útočníka Milana Michálka poslalo Toronto na farmu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.